Pregled bibliografske jedinice broj: 331997
Hiperglikemija postprandijalno kao čimbenik u nastanku endotelne disfunkcije – mogućnosti prevencije
Hiperglikemija postprandijalno kao čimbenik u nastanku endotelne disfunkcije – mogućnosti prevencije // Liječnički vjesnik, 130 (2008), 21-25 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 331997 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hiperglikemija postprandijalno kao čimbenik u nastanku endotelne disfunkcije – mogućnosti prevencije
(Postprandial hyperglycemia as a risk factor in the development of endothelial dysfunciton – how to prevent?)
Autori
Ljubić, Spomenka ; Boras, Jozo ; Vidjak, Vinko
Izvornik
Liječnički vjesnik (0024-3477) 130
(2008);
21-25
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
šećerna bolest - postprandijana hiperglikemija; upala; oksidativni stres; inhibitori renin-angiotenzinskog sustava; endotelna disfunkcija – etiologija; prevencija
(diabetes mellitus – postprandial hyperglycaemia; inflammation; oxidative stress; renin-angiotensin system inhibitors; endothelial dysfunction – etiology; prevention)
Sažetak
Šećerna bolest je obilježena nedostatnim stvaranjem inzulina i/ili nedostatnom utilizacijom glukoze u tkivima. Posljedica je hiperglikemija koja u konačnici vodi ka kroničnim komplikacijama šećerne bolesti. Značajnom za razvoj komplikacija smatra se postprandijalna hiperglikemija koja dovodi do oksidativnog stresa i upalnog stanja, što uzrokuje endotelnu disfunkciju. Za supstancije u ispitivanju: superoksid dismutazu, katalazu, L-propionil karnitin, lipoičnu kiselinu, LY 333351, PJ34, FP15 smatra se da će biti djelotvorni u oksidativnom stresu te tako u ranoj fazi prevencije endotelnog oštećenja. Za razliku od ovih lijekova koji se još istražuju i na čiju kliničku primjenu još treba pričekati, za tiazolidindione, statine i inhibitore renin-angiotenzinskog sustava je dokazano da posjeduju intracelularni antioksidativni potencijal uz njihove već etablirane indikacije. Time su otvorene široke mogućnosti da pravovremenim djelovanjem, usmjerenim na hiperglikemijska stanja te na posljedično nastali oksidativni stres, upalu i poremećeni sustav koagulacije, djelujemo na prevenciju endotelnog oštećenja prevenirajući tako i kasne komplikacije šećerne bolesti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
045-0450961-0958 - Uloga adiponektina i upalnih čimbenika u razvoju komplikacija šećerne bolesti (Ljubić, Spomenka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Klinička bolnica "Merkur",
Klinika za dijabetes, endokrinologiju i bolesti metabolizma Vuk Vrhovac
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
- MEDLINE