Pregled bibliografske jedinice broj: 328047
Optimizacija mikrovalne ekstrakcije epikatehina i procijanidina B2 iz čokolade
Optimizacija mikrovalne ekstrakcije epikatehina i procijanidina B2 iz čokolade // VII. susret mladih kemijskih inženjera : knjiga sažetaka / Sander, Aleksandra ; Prlić Kardum, Jasna (ur.).
Zagreb: Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2008. str. 69-69 (poster, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 328047 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Optimizacija mikrovalne ekstrakcije epikatehina i procijanidina B2 iz čokolade
(Optimization of microwave assisted solvent extraction of epicatechin and procyanidin B2 from the chocolate samples)
Autori
Glavnik, Vesna ; Mutavdžić Pavlović, Dragana ; Ašperger, Danijela ; Babić, Sandra ; Vovk, Irena ; Simonovska, Breda
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
VII. susret mladih kemijskih inženjera : knjiga sažetaka
/ Sander, Aleksandra ; Prlić Kardum, Jasna - Zagreb : Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2008, 69-69
ISBN
978-953-6470-37-2
Skup
Susret mladih kemijskih inženjera (7 ; 2008)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 21.02.2008. - 22.02.2008
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
čokolada; procijanidin B2; epikatehin; mikrovalna ekstrakcija
(chocolate; procyanidin B2; epicatechin; microwave assisted solvent extraction)
Sažetak
Polifenolni spojevi imaju niz dobrih djelovanja na zdravlje ljudi. Mogu se naći u različitim biljkama, pa tako i u sjemenkama kakaovca, koje se koriste za dobivanje čokolade. Karakteristični polifenolni spojevi za sjemenke kakaovca su epikatehin i procianidin B2, koji između ostalog djeluju antistresno i antikancerogeno na zdravlje ljudi. Postupci proizvodnje i skladištenja čokolade utječu na njenu kvalitetu, ali i na stabilnost epikatehina (EC) i procianidina (pB2) u čokoladi. Za određivanje EC i pB2 u uzorcima čokolade primijenjena je tankoslojna kromatografija u kojoj su kao nepokretna faza korištene HPTLC celulozne pločice, a kao pokretna faza MILIQ voda. Vizualizacija kromatograma provedena je uranjanjem pločica u 4-dimetilaminocinamaldehid (DMACA) pripremljen u etanolu uz dodatak koncentrirane klorovodične kiseline, pri čemu se dobivaju plavo obojena mrlja EC i zeleno obojana mrlja pB2 na bijeloj pozadini kromatografske pločice. Kvantitativno određivanje EC i pB2 provedeno je video-denzitometrijski snimanjem kromatograma pod apsorpcijsko/reflektirajućom bijelom svijetlosti. Klasična ekstrakcija EC i pB2 iz uzoraka čokolade provodi se mućkanjem odmaščenog kakao praha s 80 % acetonom u vodi. Međutim, na ovaj klasičan način ekstrahira se i niz drugih spojeva iz čokolade koji onemogućavaju dobro razlučivanje EC i pB2 na kromatogramu. Stoga je cilj ovog rada bilo optimirati mikrovalnu ekstrakciju EC i pB2 kako bi se smanjio utjecaj matriksa, odnosno poboljšalo razlučivanje EC i pB2 na kromatogramu. U tu svrhu optimirani su slijedeći parametri: -izbor otapala (voda, etanol, metanol, 1- i 2- propanol, aceton i acetonitril), -volumen otapala (5-7-10 mL), -temperatura ekstrakcije (30-50-100-150°C), -vrijeme ekstrakcije (5-10-15 minuta). Dobiveni optimalni uvjeti mikrovalne ekstrakcije za 25 mg uzorka čokoladnog praha su: 5 mL 80% metanola kod 50°C uz trajanje ekstrakcije 5 minuta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb