Pregled bibliografske jedinice broj: 325965
Tipološke strukture pokazatelja situacijske efikasnosti juniorki U-20 sa Evropskog prvenstva u Judou - Sarajevo 2003
Tipološke strukture pokazatelja situacijske efikasnosti juniorki U-20 sa Evropskog prvenstva u Judou - Sarajevo 2003 // HomoSporticus, 10 (2008), 1; 57-63 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 325965 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Tipološke strukture pokazatelja situacijske efikasnosti juniorki U-20 sa Evropskog prvenstva u Judou - Sarajevo 2003
(Tipological structures of situational efficiency indicators of female juniors U-20 on European judo championship - Sarajevo 2003)
Autori
Kajmović, Husnija ; Rađo, Izet ; Bonacin, Dobromir ; Mekić, Amel ; Crnogorac, Branislav ; Kapo, Safet ; Huremović, Džemal
Izvornik
HomoSporticus (1512-8822) 10
(2008), 1;
57-63
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
judo; juniorke; tipološke strukture
(judo; female; tipologiocal structures)
Sažetak
Zakonitosti koje egzistiraju na latentnom nivou situacijskog djelovanja u džudou za juniorke koje su usmjerene na postizanje takvih naučnih spoznaja koje mogu imati trajan karakter i koje mogu biti čvrst oslonac za rješavanje partikularnih aplikativnih zadaća u džudou u budućnosti. Inovativna tehnika u ovom radu, kao entitete definirala je borbe umjesto individualnih boraca, naprosto iz razloga da se dobiju cjelovite informacije o egzistetnim zakonitostima kao i interakcije. Za potrebe ovog rada praćena su 126 juniorki iz ukupno 38 država, u svim težinskim kategorijama, što je konačno dalo 179 borbi juniorki na Evropskom prvenstvu za juniore Sarajevo, 2003. Svaki od ispitanika bio je opisan sa ukupno 133 parametra, od čega je nakon eliminacije takvih varijabli sa isključivo nultim vrijednostima ostalo 74 varijable. Inicijalni rezultati su pažljivo registrirani pregledom VHS snimaka, što je situacijski aspekt istraživanja učinilo zaista vjerodostojnim. Budući, kako je već rečeno, model tipoloških struktura nije registriran u literaturi, tada je sasvim jasno da je cilj istraživanja bio definiranje takvog modela na osnovu pokazatelja situacijske efikasnosti za juniorke. Obrada podataka izvršena je na način da se dobiju korisne informacije na svim nivoima analiza, od elementarnih frekvencija i tabelarnih prikaza, do multivarijantnih kompleksnih modela, u kojima posebno mjesto zauzima relacijski model djelovanja. Rezultati ovog istraživanja, daju nam za pravo da situacijsku efikasnost džudašica je kompozit komprimiran u jednu latentnu dimenziju. Logička utemeljenost očituje se u jasnoj metodološkoj koncepciji usmjerenoj na simboličku (tj. matematičku) identifikaciju tipoloških situacijskih struktura. Razumljivost se vidi u mogućnosti prepoznavanja izoliranih latentnih mehanizama djelovanja u situacijskom aspektu. Time je istraživanju dana interpretabilnost i ponovljivost, kao i mogućnost provjere rezultata u drugim uzorcima i populacijama.
Izvorni jezik
Bos
Znanstvena područja
Pedagogija