Pregled bibliografske jedinice broj: 325741
Vrednovanje nacionalne baštine
Vrednovanje nacionalne baštine // HRVATSKI JAVNI SEKTOR -praksa i perspektive- / Zbornik referata II.konferencije / Vašiček, D., Vašiček, V. (ur.).
Zagreb, 2008. str. 445-462 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 325741 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vrednovanje nacionalne baštine
(Valuation of heritage assets)
Autori
Roje, Gorana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
HRVATSKI JAVNI SEKTOR -praksa i perspektive- / Zbornik referata II.konferencije
/ Vašiček, D., Vašiček, V. - Zagreb, 2008, 445-462
ISBN
978-953-277-009-4
Skup
HRVATSKI JAVNI SEKTOR -praksa i perspektive-
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 13.03.2008. - 14.03.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
javni sektor; nacionalna baština; vrednovanje; upravljanje
(public sector; heritage assets; valuation; management)
Sažetak
Karakteristično je da se u praksi većine, a posebice tranzicijskih zemalja, zadržalo pojednostavljeno mišljenje o tome da je država „ loš“ vlasnik. Zato se pojam imovine u javnom sektoru još uvijek često povezuje s pojmovima poput neracionalnosti, neperspektivnosti, neučinkovitosti i netransparentnosti. Značajka koja najbolje određuje koncept „ Novi javni menadžment“ jest poticanje učinkovitog upravljanja u javnom sektoru. U tom pogledu, neovisno o regiji i državi, nespornim se drži spoznaja o važnosti upravljanja imovinom. Računovodstveno priznavanje i vrednovanje imovine infrastrukturna su pretpostavka za učinkovito upravljanje imovinom. U ovom članku istražuju se, analiziraju i sistematiziraju dostignuća i preporuke sadržane u nacionalnim i međunarodnim računovodstvenim standardima za javni sektor, stručnim i znanstvenim studijama te priručnicima u pogledu definicijskih određenja nacionalne baštine, modaliteta vrijednosnog iskazivanja nacionalne baštine za utvrđivanje njene ekonomske vrijednosti, pristupa u računovodstvenom priznavanju nacionalne baštine te pristupa u pogledu permanentne procjene vrijednosti iste. Ustrajući na načelu jednostavnosti i standardiziranosti u izgradnji informacijske baze kao infrastrukturne pretpostavke upravljanju, a vodeći brigu o konvergencijskim značajkama računovodstvene evidencije u javnom i privatnom sektoru, ključnim metodološkim polazištem drže se definicijska određenja imovine i obveza, s jedne strane, te načini njihova vrednovanja u procesima evidentiranja i uporabe.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
002-0022469-2466 - Restrukturiranje i konkurentnost hrvatskih poduzeća u pridruživanju EU (Anić, Ivan-Damir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Ekonomski institut, Zagreb
Profili:
Gorana Roje
(autor)