Pregled bibliografske jedinice broj: 325170
Strojevi za izradu pletenih zaštitnih mreža
Strojevi za izradu pletenih zaštitnih mreža // 1.znanstveno-stručno savjetovanje Tekstilna znanost i gospodarstvo / Bischof Vukušić Sandra (ur.).
Zagreb: Tekstilno-tehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2008. str. 131-134 (ostalo, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso))
CROSBI ID: 325170 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Strojevi za izradu pletenih zaštitnih mreža
(Knitting maschines for manufacturing protection nets)
Autori
Vrljičak, Zlatko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
1.znanstveno-stručno savjetovanje Tekstilna znanost i gospodarstvo
/ Bischof Vukušić Sandra - Zagreb : Tekstilno-tehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2008, 131-134
ISBN
978-953-7105-23-5
Skup
Tekstilna znanost i gospodarstvo
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 26.01.2008
Vrsta sudjelovanja
Ostalo
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
tekstil; pletenje; stroj; mreža; zaštita; tuča
(textile; knitting; machine; net; protection; hail)
Sažetak
Elementarne nepogode u R Hrvatskoj svake godine izazivaju troškove prosječno veće od milijarde kuna. Udio troškova koji otpada na štete prouzročene tučom iznosi oko 35% ili 45 milijuna eura. Preventivna zaštita voća i povrća od tuče osnovni je preduvjet za proizvodnju kvalitetnog voća i ekonomično poslovanje plantaža. Koriste se različite metode zaštite voća i povrća od tuče. Pletene zaštitne mreže pokazuju se kao višestruka funkcionalna zaštita. Navedeni su proiozvođači strojeva za izradu pletenih zaštitnih mreža. Za strojeve su navedene glavne konstrukcijsko-tehnološke značajke. Kroz primjere proizvodnih učinaka strojeva želi se pokazati ekonomska opravdanost izrade i primijene zaštitnih pletenih mreža.Jedan stroj koji izrađuje pletenu zaštitnu mrežu prosječne mase oko 50 g/m2, izradi oko 30 m/h ovakve mreže, ili gotovo 200 m2/h, odnosno uplete 10 kg/h pelietilenskog monofilamenta i folije. Pored mogućnosti rada strojeva navode se i konstrukcijski oblici mreža koje se koriste kao zaštitne mreže u zaštiti voća i povrća od tuče, kukaca, ptica, sunca, mraza i sl. elementarnih nepogoda.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tekstilna tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
"Projektiranje
izrada mreža za zaštitu voća
povrća od tuče"
117-1171424-1426 - Projektiranje i izrada mreža za zaštitu voća i povrća od tuče
Ustanove:
Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb