Pregled bibliografske jedinice broj: 322621
Varijacije u morfologiji endodonta prvih i drugih trajnih kutnjaka i pretkutnjaka
Varijacije u morfologiji endodonta prvih i drugih trajnih kutnjaka i pretkutnjaka, 2008., magistarski rad, Stomatološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 322621 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Varijacije u morfologiji endodonta prvih i drugih
trajnih kutnjaka i pretkutnjaka
(Variation in morphology of endodont of the first
and second permanent molars and premolars)
Autori
Šitum, Ines
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Stomatološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
11.01
Godina
2008
Stranica
112
Mentor
Staničić, Tonči
Ključne riječi
endodont ; morfologija ; kutnjaci ; pretkutnjaci
(endodont ; morphology ; molars ; premolars)
Sažetak
U ovom radu donijeli smo naše rezultate i rezultate drugih istraživača u svezi broja i rasporeda korijena i korijenskih kanala u trajnih maksilarnih i mandibularnih prvih i drugih kutnjaka i pretkutnjaka. Preduvjet uspjeha endodontske terapije je poznavanje anatomije zuba, te topografije sustava korijenskih kanala. Pored glavnog korijenskog kanala, trebalo bi voditi računa da vrlo često postoje brojni lateralni i akcesorni kanalići, koji su brojniji u mlađe populacije. Lateralni kanali su, uglavnom, postavljeni pod pravim kutem na glavni, dok akcesorne najčešće nalazimo u vidu apikalnih ramifikacija. Nemoguće ih je proširiti, a samo određenim tehnikama punjenja moguće ih je djelomično napuniti, no ukoliko je glavni kanal napunjen adekvatno, uglavnom ne predstavljaju problem. Pojedinačno smo opisali morfologiju endodonta svake od istraženih skupina: maksilarni i mandibularni prvi pretkutnjaci, maksilarni i mandibularni drugi pretkutnjaci, maksilarni i mandibularni prvi kutnjaci, te maksilarni i mandibularni drugi kutnjaci. Radili smo na uzorku od 320 ekstrahiranih zuba, po 40 zuba iz svake odabrane skupine. Zubi su endodontski tretirani, a potom su rađeni uzdužni presjeci korijena za zorniji prikaz kanalnih aberacija. Rezultati su računalno obrađeni statističkim testovima o pretpostavljenoj veličini parametra i osnovnom skupu, te svrstani grafički i tabelarno. Kao referentne vrijednosti uzeti su Waltonovi rezultati o broju korijena i korijenskih kanala u trajnih maksilarnih i mandibularnih pretkutnjaka i kutnjaka, a u poglavlju rasprava uspoređeni sa rezultatima drugih istraživača. Rezultati do kojih smo došli ne pokazuju bitna odstupanja i uglavnom se podudaraju s rezultatima ostalih znanstvenika, a svi se slažu u jednom: aberacije su tako česte, da bi ih se trebalo smatrati "normalnom anatomijom".
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-065-0352851-0410 - Nanostruktura restaurativnih materijala i interakcije s tvrdim zubnim tkivima (Tarle, Zrinka, MZOS ) ( CroRIS)
MZOS-065-0650446-0426 - Istraživanje estetike u stomatologiji (Baučić, Ivo, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb
Profili:
Tonči Staničić
(mentor)