Pregled bibliografske jedinice broj: 319647
Konstrukti etniciteta i njihova menipulacija - neki antropološki uvidi
Konstrukti etniciteta i njihova menipulacija - neki antropološki uvidi // Identiteti Srijema u prošlosti i sadašnjosti / Bušič, K. ; Cvikić, S. (ur.).
Nijemci: Općina Nijemci, 2007. str. 1-80 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 319647 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Konstrukti etniciteta i njihova menipulacija - neki antropološki uvidi
(Constructs of ethnicithy and their manipulations - some anthropological insights)
Autori
Špoljar Vržina, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Identiteti Srijema u prošlosti i sadašnjosti
/ Bušič, K. ; Cvikić, S. - Nijemci : Općina Nijemci, 2007, 1-80
Skup
I međunarodni znanstveno-stručni skup 'Identiteti Srijema u prošlosti i sadašnjosti'
Mjesto i datum
Nijemci, Hrvatska, 23.11.2007. - 24.11.2007
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
etnicitet; konstrukti etniciteta; neoliberalna multikulturalizacija
(ethnicity; constructs of ethnicity; neoliberal multiculturalization)
Sažetak
Glavna premisa ovog priloga jest prijedlog da se posveti posebna pažnja koliko podupiranju istraživanja identitetnih i etničkih odrednica, toliko i mogućim konstruktima i njihovim manipulacijama, odnosno pravovremenog prepoznavanja mehanizama njihova nastanka. Akademski uvriježeni diskurs o etnicitetu već je odavna utekao iz akademskih rasprava u područje, što političkih, što programatskih, te ponajviše u iskustveno, svakodnevno i dnevno življene prostore. Po mnogim autorima (primjerice Barth, 1969 ; Hylland Eriksen, 1993 ; Schlesinger, 1994 ; Roamanucci-Ross 1996 ; Banks, 1996 ; Karner, 2007) ova zbrka nalaže da se svaki poduhvat proučavanja etniciteta i/ili identiteta podvrgne istovremenom propitivanju lokalno-globalne biografije samog akademskog konstrukta. Saidovski rečeno ima otprilike isti broj znansvenika koji na temelju tuđih konstrukata etniciteta, grade nove o sebi samima ne sagledavajući u tome nikakve opsanosti (Said, 1985 (1978)). Za Republiku Hrvatsku koja u svojem šestnaestogodišnjem iskustvu može svjedočiti o bolima internacionalnog nepriznavanja činjeničnog stanja stvari po pitanju etniciteta na dan pada Vukovara 18. studenog 1991. godine., te naknadnih haških i internacionalnih ekvilibristika po pitanju ujednačavanja 'balkanske' krivnje, ova opasnost od stoljetnih podržavanja i neprepoznavanja stranih do stvaranja vlastitih iskrivljenih konstrukata etniciteta je još i veća. Potvrda tome je i nedavna presuda vukovarskoj zločinačkoj trojci u Hagu, koju se nastoji rastumačiti trenutnim krivim postupcima dužnosnika i institucija, ne uviđajući pri tome da je mogući korijen u našem dugotrajnom kolektivnom odobravanju internacionalnih etničkih konstrukata stvorenih za potrebe regionalne (pekunijarno korisne) stabilizacije. U nomenklaturi neoliberalne multikulturalnosti svaka bogata baština postaje jedno od, ako ne i glavno, potpomažućih sredstava, do ostvarivanja deklarativnog uvažavanja kultura. To je poglavito vidljivo u načinu prezentiranja bilo koje manjine u bilo kojoj državi, gdje je vremenitost i kontekstualnost lokalnih pamćenja i/ili povijesti podređena sveopćem površnom unificiranju u projekt multikulturalizacije. Ostaje trajni izazov dokazati da relativizacija do točke bola, sa projektno nametnutim zaboravom bilo koje vrste (individualnim, kao i povijesnim), ni u kojem slučaju ne može i ne smije biti konstanta izgrađivanja kolektivnih konstrukata 'višeg reda' za ujedinjavanja kultura, identiteta i etnikuma. No da bi se suprotsavili tom općem globalno trendu valja prvo osvijestiti internacionalne i vlastite destruktivne procese instrumentaliziranja etniciteta.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Znanost o umjetnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
194-1941560-1549 - Kulture konzumerizma i održivosti: globalni izazovi socio-kulturnom razvoju RH (Čolić, Snježana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb