Pregled bibliografske jedinice broj: 319142
Politička participacija žena i rodna (ne)osviještenost mladih
Politička participacija žena i rodna (ne)osviještenost mladih // Mladi: problem ili resurs / Ilišin, Vlasta ; Radin, Furio (ur.).
Zagreb: Institut za društvena istraživanja, 2007. str. 157-177
CROSBI ID: 319142 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Politička participacija žena i rodna (ne)osviještenost mladih
(Political Participation and Gender (Un)Awareness of Youth)
Autori
Štimac Radin, Helena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, ostalo
Knjiga
Mladi: problem ili resurs
Urednik/ci
Ilišin, Vlasta ; Radin, Furio
Izdavač
Institut za društvena istraživanja
Grad
Zagreb
Godina
2007
Raspon stranica
157-177
ISBN
978-953-6218-34-9
Ključne riječi
mladi, Hrvatska, rodna nejednakost, spolna ravnopravnost, politička zastupljenost žena
(youth, Croatia, gender inequality, women's poltical representation)
Sažetak
U ovoj istraživalačkoj dionici ispitivao se opći stav mladih prema političkoj participaciji žena kao jednom od pokazatelja razvoja demokratskih procesa u zemlji u kontekstu pristupanja EU i prihvaćenosti standarda vrednote ravnopravnosti spolova u nacionalnom okruženju. Usporedba rezultata istraživanja iz 1999. i 2004. godine je ukazala na jačanje trenda izjašnjavanja mladih za tzv. moderniju opciju društvenog razvoja, potvrđenu i u nekim drugim istraživanjima (Leinert-Novosel, 1999). Uz zabilježeni porast prihvaćanja potrebe veće uključenosti žena u proces političkog odlučivanja i rezistentnost Politička participacija žena i rodna (ne)osviještenost mladih preferencija prema najučinkovitijim načinima ovog povećanja usmjerenih prema društvenoj odgovornosti političkih stranaka, istaknuta je i važnost diskriminatorskog utjecaja varijable spola. Ovdje se, naime, pokazalo kako je upravo obilježje spola ključna eksplanativna varijabla s obzirom da ispitanike najučestalije raslojava u većini promatranih stavova. Stoga možemo zaključiti da, unatoč visokoj općoj opredijeljenosti mlade generacije za vrednotu ravnopravnosti spolova, dodatna analiza pokazuje kako su ustanovljene rodne razlike važan interpretativni okvir koji ne podupire tezu o vrijednosnoj homogenizaciji spolova kada je riječ o dominantnim stavovima prema ženskoj političkoj participaciji. Razlike između mladih muškaraca i žena u našem istraživanju govore o tome da su mlade žene daleko svjesnije vlastite marginalne pozicije u društvenom i političkom životu i da, sukladno navedenom, pokazuju bitno veći stupanj očekivanja od društvenih procesa koji bi ubrzali promjenu njihova položaja. Rodno/spolna determinanta potire značaj gotovo konsenzualno/deklarativne prihvaćenosti vrednote ravnopravnosti spolova i ljudskih prava žena ukazujući na održivost patrijarhalnih i diskriminirajućih stajališta te, na taj način, pobija tezu o visokom stupnju rodne osviještenosti većine mlade generacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
100-1001172-1069 - Hrvatski studenti u europskom kontekstu: društvena elita u nastajanju (Ilišin, Vlasta, MZO ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za društvena istraživanja , Zagreb
Profili:
Helena Štimac-Radin
(autor)