Pregled bibliografske jedinice broj: 318752
Prijepori saveznika oko zahtjeva Jugoslavije za izručenjem osumnjičenih za ratne zločine iz savezničkih izbjegličkih logora u Italiji (1945.-1947.)
Prijepori saveznika oko zahtjeva Jugoslavije za izručenjem osumnjičenih za ratne zločine iz savezničkih izbjegličkih logora u Italiji (1945.-1947.) // Časopis za suvremenu povijest, 38 (2006), 2; 457-498 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 318752 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prijepori saveznika oko zahtjeva Jugoslavije za izručenjem osumnjičenih za ratne zločine iz savezničkih izbjegličkih logora u Italiji (1945.-1947.)
(Disputes among the allies concerning the demands of Yugoslavia to extradite suspected war criminals from allied refugee camps in Italy, 1945-1947)
Autori
Jandrić, Berislav
Izvornik
Časopis za suvremenu povijest (0590-9597) 38
(2006), 2;
457-498
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
saveznici; ratni zločinci; izbjeglički logori u Italiji; izručenje
(Allies; War Criminals; Refugee Camps in Italy; Extradition)
Sažetak
Na temelju izvorne arhivske građe autor je prikazao stajališta, prijepore i neučinkovitost Saveznika, Velike Britanije i SAD-a oko zahtjeva Jugoslavije za izručenje ratnih zločinaca, Jugoslavena i Talijana iz Savezničkih izbjegličkih logora u Italiji. Zahtjevi jugoslavenske vlade (Državna komisija za utvrđivanje zločina okupatora i njihovih pomagača) imala su svoje uporište u odlučnosti velike trojice: F. D. Roosevelta (SAD), V. Churchilla /W. Britanija) i J. V. Staljina (SSSR), odlukama konferencija u Moskvi (1943), Jalti i Potsdamu (1945), te Povelji Ujedinjenih naroda, tražeći da ratni zločinci budu što hitnije privedeni pravdi te osuđeni i izručeni državama u kojima su počinili zločine. Iako su se jugoslavenski predstavnici i delegati u Savezničkim i tijelima Ujedinjenih naroda (Odbor za raseljene osobe, Odbor za izbjeglice, Odbor za ratne zločince itd.) izrazito trudili da se legalnim zahtjevima Jugoslavije udovolji, rezultati nisu bili zadovoljavajući. Jugoslavenska istražna tijela nikada nisu dobila dozvolu ulaska u savezničke izbjegličke logore u Italiji, gdje se nalazila većina traženih ratnih zločinaca, a talijanska vlada oglušila se na sve zahtjeve za izručenje svojih građana koji su počinili zločine u Jugoslaviji. Saveznici i UN, iako su stalno isticali svoju obvezu kažnjavanja ratnih zločinaca, maksimalno su opstruirali čak nekoliko tisuća jugoslavenskih zahtjeva, izručivši tek minoran broj osumnjičenih ratnih zločinaca.
Izvorni jezik
Hrvatski
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)