Pregled bibliografske jedinice broj: 317525
Šumska biomasa i tehnologije pridobivanja
Šumska biomasa i tehnologije pridobivanja // OBNOVLJIVI IZVORI ENERGIJE U REPUBLICI HRVATSKOJ (energija biomase, bioplina i biogoriva)
Osijek, Hrvatska, 2007. (predavanje, nije recenziran, pp prezentacija, znanstveni)
CROSBI ID: 317525 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Šumska biomasa i tehnologije pridobivanja
(Forest biomass and harvesting technology)
Autori
Krpan, Ante ; Zečić, Željko ; Prka, Marinko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, pp prezentacija, znanstveni
Skup
OBNOVLJIVI IZVORI ENERGIJE U REPUBLICI HRVATSKOJ (energija biomase, bioplina i biogoriva)
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 27.05.2007. - 29.05.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Šumska biomasa; drvna zaliha; tehnologije; istraživanje; strojevi
(Forest biomass; growing stock; technologies; research; machines)
Sažetak
Trajno snabdijevanje energana drvom i drvnim ostacima jedno je od ključnih pitanja s kojim su se već susrele mnoge zemlje iz našega okruženja. Stoga je od neprocjenjive važnosti odrediti kapacitete postojećih šuma, a u strategiji razvoja proizvodne mogućnosti šumskih (i poljoprivrednih) tala. Poznavanje strukture biomase vrsta drva koje tvore naše šume osnova je za procjenu energetskog potencijala šumske biomase. U smislu biomase za energiju nadzemnog dijela stabala u obzir dolazi obujam ili masa debla ili dijelova debla, krupna i sitna granjevina i kora. Lisnu masu potrebno je ostavljati u šumi radi održanja njegovih proizvodnih sposobnosti. Udio biomase za energiju u stablima iz neenergetskih šuma, određen je prije svega vrstom drva i njihovim morfološkim značajkama te dimenzijama stabla. Istraživanja potencijala nositelja biomase za energiju, kao i njezine strukture u prirodnim šumama, kulturama i plantažama te energetskim šumama, smatramo važnom osnovom za procjenu realne količine biomase za energiju, koju tržište može očekivati iz hrvatskih šuma. Usporedno s tim posebno su važna istraživanja standardnih i novih tehnologija pridobivanja tog novog šumskog proizvoda, koja otvaraju mogućnosti izbora optimalne tehnologije pridobivanja u širokoj paleti sastojinskih i terenskih uvjeta koji se pojavljuju u hrvatskim šumama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
068-0682111-3002 - Unapređenje tehnologija pridobivanja drva u cilju zaštite okoliša i radnika (Zečić, Željko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet šumarstva i drvne tehnologije