Pregled bibliografske jedinice broj: 315236
Izvješće o nastavku arheoloških istraživanja nalazišta Torčec – Prečno Pole I, u razdoblju od 18. do 20. srpnja 2007. godine
Izvješće o nastavku arheoloških istraživanja nalazišta Torčec – Prečno Pole I, u razdoblju od 18. do 20. srpnja 2007. godine, 2007. (izvještaj).
CROSBI ID: 315236 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Izvješće o nastavku arheoloških istraživanja nalazišta Torčec – Prečno Pole I, u razdoblju od 18. do 20. srpnja 2007. godine
(Report on Archaeological Excavation of Torčec - Prečno Pole I from 18th to 20th July 2007)
Autori
Sekelj Ivančan Tajana
Izvornik
Institut za arheologiju u Zagrebu
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, izvještaj
Godina
2007
Ključne riječi
Torčec-Prečno Pole I; arheološko istraživanje; naselje; rani srednji vijek
(Torčec - Prečno Pole I; Archaeological Ecxavation; Settlement; Early Middle Ages)
Sažetak
Dosadašnjim arheološkim iskopavanjima tijekom 2005. godini ukupno je evidentirano 12 većih kulturnih cjelina, ostataka objekata od kojih je jedan imao ognjište čvršće strukture, zatim nekoliko ukopa stupova, jedan grob s ukopom pokojnika iz druge polovice 8. stoljeća te jedan recentni rov. Provedenim arheološkim iskopavanjima u 2006. godini ukupno je evidentirano 8 kulturnih cjelina. Jedna od njih, najočuvanija, bila je kvadratičnog oblika, s ognjištem u jugozapadnom dijelu. Osim ove kuće pronađena su dva okrugla vatrišta smještena na otvorenom, u blizini jednog od slabo očuvanih objekata čiji su ostaci evidentirani u debljini od svega nekoliko centimetara. Nastavkom istraživanja u 2007. godini, u sondi koja se pruža južno od iskopa iz 2005. godine, evidentirane su samo dvije kulturne cjeline. Radi se o okruglastom ognjištu izvan objekta i ostatku, vjerojatno, kvadratičnog objekta. Veoma velika površina otvorena ove godine od 208 m² ; , na kojoj nije bilo arheoloških nalaza navodi na zaključak da se srednjovjekovno naselje prostiralo uz sam južni rub meandra tako da bi se u nastavku iskopavanja sonde trebale postaviti uz stari isušeni rukavac Drave. Odabir položaja za naselje, uz stare meandre i riječna korita te kvadratični oblik objekta, uklapaju se u sliku poznatu u okolnim zemljama jugoistočne Europe. Vjerojatno se u slučaju nalazišta Prečno Pole I u Torčecu radi o kratkotrajnom boravljenju ranosrednjovjekovnog stanovništva na određenom položaju koji su napuštali, najučestalije radi stalnih poplava rijeke, i vraćali se te nastanjivali u neposrednoj blizini.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
197-1970685-0693 - Srednjovjekovno naseljavanje sjeverne Hrvatske u svjetlu arheoloških izvora (Sekelj-Ivančan, Tajana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za arheologiju, Zagreb