Pregled bibliografske jedinice broj: 315062
Studij procesa izotermnog sinteriranja magnezij-oksida
Studij procesa izotermnog sinteriranja magnezij-oksida, 1994., doktorska disertacija, Tehnološki fakultet, Split
CROSBI ID: 315062 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Studij procesa izotermnog sinteriranja magnezij-oksida
(A Study of Isorhermal Sintering of Magnesium Oxide)
Autori
Martinac, Vanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Tehnološki fakultet
Mjesto
Split
Datum
08.07
Godina
1994
Stranica
131
Mentor
Petric, Nedjeljka
Ključne riječi
aktivirano sinteriranje; bor u magnezij-oksidu; fenomenološki koeficijenti; izotermno sinteriranje magnezij-oksida; magnezij-oksid iz morske vode; nestehiometrijsko taloženje; određivanje bora; utjecaj TiO2
(activated sintering; boron in magnesium oxide; determination of boron; effect of TiO2; isothermal sintering of magnesium oxide; magnesium oxide from seawater; phenomenological coefficients; substoichiometric precipitation)
Sažetak
Ispitivan je proces izotermnog sinteriranja magnezij-oksida dobivenog iz morske vode 80 %-tnim i 120 %-tnim taloženjem dolomitnim vapnom, kao i magnezij-oksid p.a. Ispitivan je i način ispiranja taloga magnezij-hidroksida dobivenog iz morske vode s ciljem da se sadržaj bora u proizvodu smanji na najmanju moguću mjeru. Ustanovljeno je da se pogodnim načinom ispiranja mogu postići gotovo indentični rezultati kod nestehiometrijskog načina taloženja kao i kod prestehiometrijskog, što je od osobitog značaja s obzirom na prednosti ovog načina taloženja. Proces sinteriranja izvođen je kod temperatura od 1300 oC do 1850 oC, uz različito vrijeme izotermnog sinteriranja i različite tlakove kod izrade ispresaka. Ispitivano je također aktivirano sinteriranje, tj. utjecaj vrste i količine dodatka, u prvom redu TiO2, te utjecaj TiO2 na smanjivanje sadržaja B2O3 u uzorcima magnezij-oksida. Kontrola procesa praćena je određivanjem gustoće, stupnja zgušnjavanja i mikrostrukture sinteriranih uzoraka u svrhu dobivanja što kvalitetnijeg proizvoda kao i određivanja mehanizma skupljanja pora. Proces izotermnog sinteriranja obrađen je matematički, radi što boljeg uvida u proces, sa svrhom da se dobivenom funkcijom postigne što bolje podudaranje između teoretskih i eksperimentalnih podataka. Izvršena je također termodinamička obrada rezultata, te su izračunati fenomenološki koeficijenti ovisnih reakcija nastanka Ca2B2O5 i CaTiO3 prema izrazima koji se koriste u termodinamici otvorenih sustava. Koeficijenti daju uvid o uzajamnom utjecaju obje reakcije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo