Pregled bibliografske jedinice broj: 314866
Molekularna identifikacija Diaporthe/Phomopsis vrsta na sjemenu soje
Molekularna identifikacija Diaporthe/Phomopsis vrsta na sjemenu soje // Zbornik sažetaka 42. hrvatski i 2. međunarodni simpozij agronoma / Pospišil, Milan (ur.).
Zagreb: Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2007. str. 279-280 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 314866 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Molekularna identifikacija Diaporthe/Phomopsis vrsta na sjemenu soje
(Molecular identification of Diaporthe/Phomopsis species on soybean seed)
Autori
Duvnjak, Tomislav ; Riccioni, Luca ; Vrandečić, Karolina ; Vratarić, Marija ; Sudarić, Aleksandra ; Ćosić, Jasenka ; Jurković, Draženka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Zbornik sažetaka 42. hrvatski i 2. međunarodni simpozij agronoma
/ Pospišil, Milan - Zagreb : Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2007, 279-280
ISBN
978-953-6135-56-1
Skup
42. hrvatski i 2. mešunarodni simpozij agronoma
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 13.02.2007. - 16.02.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
molekularna identifikacija; PCR-RFLP; sjeme; soja
(molecular identification; PCR-RFLP; seed; soybean)
Sažetak
Testiranje i praćenje patogena sastavni je dio kontrole sjemena. U Europi se sjeme soje analizira na infekciju sa Diaporthe/Phaseolorum, bez posebno naznačene pojave Phomopsis longicolla, D. phaseolorum var. caulivora i D. phaseolorum var. sojae. Variranje i preklapanje karakteristika u kulturi među njima čini morfološku identifikaciju otežanom i zahtijeva dosta vremena. Obzirom da ovi patogeni uzrokuju različite ekonomske štete u poljima soje, bilo je potrebno razviti molekularnu metodu temeljenu na PCR-RFLP-u, kako bi identficirali svakog pojedinog patogena iz kompleksa Diaporthe/Phomopsis. Sjeme soje površinski je sterilizirano te postavljeno u Petrijeve zdjelice sa krumpir-dekstroznim agarom. Nakon 3-4 dana na sobnoj temperaturi, micelij izolata je sastrugan i iz njega je brzom metodom obavljena ekstrakcija DNA, amplificirana pomoću univerzalnih početnica ITS4 i ITS5, a produkti amplifikacije digestirani pomoću AluI, RseI, HhaI i MseI restrikcijskih enzima. Dijelovi bandova dobiveni za svaki od enzima dozvoljavaju identifikaciju svih izolata obzirom da svaki od njih odgovara pojedinoj vrsti. Gotovo 900 izolata sa uzorka sjemena iz Italije, SAD, Argentine i Hrvatske identificirano je u posljednjih pet godina sa 100%-tnom sigurnošću kao P. longicolla, D. phaseolorum var. caulivora, D. phaseolorum var. sojae i D. phaseolorum var. meridionalis. Kao dio procjene ovog načina identifikacije, obavljena je i klasična metoda detekcije i identifikacije te su rezultati analiza upoređeni.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
073-0730489-0344 - Kontinuirano genetsko unapređenje soje suvremenim metodama oplemenjivanja (Sudarić, Aleksandra, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Poljoprivredni institut Osijek