Pregled bibliografske jedinice broj: 311724
Utjecaj stearata na taloženje kalcijeva karbonata
Utjecaj stearata na taloženje kalcijeva karbonata // Knjiga sažetaka XX. Hrvatskog skupa kemičara i kemijskih inženjera / Vasić-Rački, Đurđa (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2007. (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 311724 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj stearata na taloženje kalcijeva karbonata
(The influence of stearate on calcium carbonate precipitation)
Autori
Ukrainczyk, Marko ; Babić-Ivančić, Vesna ; Kontrec, Jasminka ; Kralj, Damir ; Brečević, Ljerka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka XX. Hrvatskog skupa kemičara i kemijskih inženjera
/ Vasić-Rački, Đurđa - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2007
ISBN
978-953-6894-29-1
Skup
XX. Hrvatskog skupa kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 26.02.2007. - 01.03.2007
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Kalcijev karbonat; karbonatizacija; kalcijev karbonat; hidrofobnost; stearat
(Calcium carbonate; carbonation; hydrophobicity; stearate)
Sažetak
Brojne industrije poput papirne, prehrambene, farmaceutske, tekstilne i plastične koriste kalcijev karbonat točno određenih fizičko-kemijskih karakteristika kao punilo. Zbog problema nekompatibilnosti kalcijeva karbonata kao punila, uzrokovane njegovom hidrofilnom površinom, sve su raširenija istraživanja modifikacije površine pomoću neke hidrofobne tvari. Proces modifikacije mineralne površine može se provesti ili na već istaloženim česticama ili tijekom procesa njihova taloženja. Dva su osnovna načina kristalizacije kalcijeva karbonata: (1) taloženje iz vodenih otopina i (2) karbonatizacija, t.j. upuhivanje CO2 u suspenziju Ca(OH)2. U ovom je radu proučavan utjecaj stearata na taloženje kalcijeva karbonata procesom karbonatizacije. Pritom su primijenjena dva postupka: šaržni i semikontinuirani. Eksperimenti su rađeni u uvećanom mjerilu, u reaktoru radnog volumena 5 dm3. Za oba je postupka izvedena automatizacija, a proces taloženja je praćen mjerenjem električne provodnosti i volumnog udjela CO2 tijekom vremena. Istraživanja su provedena u temperaturnom području od 20  C do 50  C. Varirana je koncentracija aditiva koji je dodavan u obliku natrijeva stearata u fazi priprave vodene otopine Ca(OH)2 polazeći od CaO tehničke čistoće (Kamen Sirač). U analizi uzoraka taložnog kalcijeva karbonata korištene su FT-IR spektroskopija i optička mikroskopija, a određena je specifična površina taloga. Na temelju eksperimentalnih rezultata je nađeno da je kalcit jedini nastali polimorf u ispitivanim uvjetima. Uspoređena su fizičko-kemijska svojstva taložnog kalcita pripravljenog u šaržnom i semikontinuiranom procesu bez, odnosno uz dodatak natrijeva stearata. Najveća specifična površina, δ = 52 m2 g-1, izmjerena je za kalcit istaložen šaržnim postupkom pri 20  C bez dodatka aditiva. Dodatak natrijeva stearata uzrokovao je smanjenje specifične površine kalcita iz šaržnog postupka, odnosno njezino povećanje kod kalcita pripravljenog semikontinuiranim postupkom. Kod oba postupka priprave, s povećanjem temperature specifična površina taloga se smanjuje.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
098-0982904-2951 - Mehanizmi taloženja anorganskih biokompatibilnih i srodnih materijala (Kralj, Damir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb
Profili:
Jasminka Kontrec
(autor)
Ljerka Brečević
(autor)
Vesna Babić-Ivančić
(autor)
Damir Kralj
(autor)