Pregled bibliografske jedinice broj: 310764
Analiza troškova i koristi kao čimbenik potpore građana ulasku Hrvatske u Europsku Uniju
Analiza troškova i koristi kao čimbenik potpore građana ulasku Hrvatske u Europsku Uniju // Pridruživanje Hrvatske Europskoj Uniji: Izazovi sudjelovanja / Ott, Katarina (ur.).
Zagreb: Institut za javne financije ; Friedrich-Ebert-Stiftung (FES) Zagreb, 2006. str. 155-180
CROSBI ID: 310764 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza troškova i koristi kao čimbenik potpore građana ulasku Hrvatske u Europsku Uniju
(Analysis of Benefits and Harms as a Factor in Citizen Support to Croatian Accession to the European Union)
Autori
Bagić, Dragan ; Šalinović, Ante
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Pridruživanje Hrvatske Europskoj Uniji: Izazovi sudjelovanja
Urednik/ci
Ott, Katarina
Izdavač
Institut za javne financije ; Friedrich-Ebert-Stiftung (FES) Zagreb
Grad
Zagreb
Godina
2006
Raspon stranica
155-180
ISBN
978-953-6047-76-5
Ključne riječi
Europska unija, utilitarno objašnjenje stavova o priključenju, analiza troškova i koristi, politički stavovi, Hrvatska
(European Union, utilitarian explanation of attitudes toward accession, analyses of harms and benefits, political attitudes, Croatia)
Sažetak
Rad se bavi analizom utilitarnog modela objašnjenja javne potpore ulasku Hrvatske u Europsku uniju. Utilitaristički model objašnjenja (ne)potpore ulasku u EU analizirali smo na temelju subjektivnih načelnih očekivanja koristi i šteta od ulaska u EU na osobnoj i nacionalnoj razini te kroz konkretna očekivanja na razini 22 aspekta društvenoga i gospodarskog života. Rezultati istraživanja pokazuju da se na temelju načelnih očekivanja može precizno predvidjeti potpora ulasku u EU, ali i da ta načelna očekivanja nisu znatnije utemeljena na konkretnim očekivanjima u promatranim aspektima društvenoga i gospodarskog života te da su u određenoj mjeri povezana i s političkim stavovima. Nasuprot tome, konkretna su očekivanja relativno slabo povezana s potporom ulasku Hrvatske u EU. Takav rezultat upućuje na zaključak da se na temelju utilitarnog modela objašnjenja potpore može relativno slabo predvidjeti stav o ulasku u EU, te da su načelna očekivanja koristi i šteta velikim dijelom izraz općih dojmova o EU, povjerenja u političku elitu i političkih stavova hrvatskih građana, a tek manjim dijelom izlaz stvarne racionalne kalkulacije koristi i šteta. Rad se temelji na empirijskom istraživanju stavova i očekivanja, a provedeno je na probabilističkom uzorku tisuću građana starijih od 15 godina.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija