Pregled bibliografske jedinice broj: 310543
Procjena kvalitete koštanog tkiva mandibule na ortopantomogramima uporabom kvantitativnih i kvalitativnih indeksa
Procjena kvalitete koštanog tkiva mandibule na ortopantomogramima uporabom kvantitativnih i kvalitativnih indeksa, 2007., magistarski rad, Stomatološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 310543 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Procjena kvalitete koštanog tkiva mandibule na ortopantomogramima uporabom kvantitativnih i kvalitativnih indeksa
(Quality assessment of mandibular bone structure using quantity and quality indices on dental panoramic radiographs)
Autori
Brkić, Denis
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Stomatološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
29.10
Godina
2007
Stranica
91
Mentor
Knezović Zlatarić, Dubravka
Neposredni voditelj
Filipović-Zore, Irina
Ključne riječi
ortopantomogram; procjena; kost; indeks
(radiology; assessment; bone; index)
Sažetak
Koštana je pregradnja prirodan, fiziološki proces podložan utjecaju velikog broja čimbenika. Svrha ovoga rada je bila procijeniti kvalitetu i količinu koštanih struktura mandibule na ortopantomogramima, koristeći linearne radiomorfometrijske indekse i indeks za za procjenu kvalitete kortikalnog dijela donjeg ruba mandibule, uzimajući u obzir dob i spol pacijenata te antagonističke kontakte u desnom i lijevom distalnom području. U istraživanju su korištena 202 ortopantomograma pacijenata u dobi od 20 do 76 godina. Linearni radiomorfometrijski indeksi te kvaliteta donjega kortikalnog ruba mandibule izmjerena je i procijenjena na ortopantomogramima uporabom Klemetti indeksa. Debljina donjeg kortikalnog ruba desne i lijeve strane mandibule (mm) izmjerena je u 3 različita područja: ispod mentalnoga otvora te u području antegoniona i goniona. Kvaliteta donjeg kortikalnog ruba obiju strana mandibule procijenjena je u 3 različite kategorije: 1. ravan, gladak i oštar endostealni rub korteksa, 2. u području endostealnog kortikalnog ruba nalazi se nekoliko semilunarnih defekata i/ili endostealnih kortikalnih rezidua, 3. velik broj endostealnih kortikalnih rezidua uz izrazitu poroznost korteksa. Rezultati istraživanja su pokazali da debljina i kvaliteta donjega kortikalnog ruba s obje strane mandibule uvelike ovisi o dobi i postojanju antagonističkih dodira u distalnim područjima (p<0.05). Statistički značajna razlika u debljini i kvaliteti donjega kortikalnog ruba mandibule, ovisno o spolu, u ovom istraživanju nije pronađena (p>0.05). Iz navedenih rezulatata može se zaključiti da na kvantitetu i kvalitetu koštane strukture čeljusti ne utječe samo životna dob pacijenta, već i fiziološko opterećenje i stimulacija kosti putem prijenosa žvačnih sila preko antagonističkih dodira u distalnim područjima tijekom mastikacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
065-0000000-0424 - Cijeljenje koštanog defekta nakon imedijatne implantacije (Katanec, Davor, MZOS ) ( CroRIS)
065-0650446-0420 - Utjecaj protetskog rada i drugih faktora na stomatognati sustav i zdravlje (Čelebić, Asja, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb