Pregled bibliografske jedinice broj: 308477
Utjecaj okoline na doživljaj boje
Utjecaj okoline na doživljaj boje, 2006., doktorska disertacija, Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 308477 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj okoline na doživljaj boje
(Influence of the environment on the experience of
colour)
Autori
Hunjet, Anica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Tekstilno-tehnološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
13.12
Godina
2006
Stranica
178
Mentor
Parac-Osterman, Đurđica
Neposredni voditelj
Benšić, Mirta
Ključne riječi
boja ; utjecaj podloge (okoline) ; psihološki doživljaj boje (objektivna analiza ; subjektivna analiza) ; deskrptivna statistika
(colour ; influence of the background (environment ; psychological experience of colour (objective analysis ; subjective analysis) ; descriptive statistics)
Sažetak
Boja je psihički doživljaj izazvan fizičkim uzrokom (stimulusnom), a ovisi o fiziološkom procesu u organizmu i o različitim psihološkim faktorima. Doživljaj boje mijenja se ovisno o uvjetima promatranja boje okoline, energetskoj razini osvjetljenja, promatraču i dr. Neovisno o spektralnoj karakteristici boje i psihofizičkom doživljaju ovisno o boji okoline fizički mjerljivom objektivnom metodom, analiziran je odnos psihičkih doživljaja. U cilju definiranja odnosa boje i podloge (boja okoline) ispitivanja su provedena na komplementarnim parovima boja ; žuti i plavi te zeleni i crveni na podlogama akromatskog (bijelog, sivog, crnog) i kromatskog tona (žutog, plavog, zelenog i crvenog) prema komplementarnom odnosu ispitivanog tona boje. Uzorci su za svaki ton boje (žuti, plavi, zeleni i crveni), na svakoj podlozi (boja okoline), poredani po zasićenosti (C*) i svjetlini (L*). Za subjektivni doživljaj boje utjecajem podloge (okoline) na ton boje koristile su se psihofizičke metode: metoda rangiranja – podešavanja, metoda konstantnog podražaja te Stevansova metoda procjene. Ispitivanja su temeljena na usporedbi psihofizičkih vrijednosti s vrijednostima dobivenim objektivnom instrumentalnom spektrofotometrijskom metodom. Statistička obrada podataka je provedena deskriptivnom statistikom, analizom po Mann-Whitney U testu, Kruskal-Wallis ANOVA i Medijan testu. Dokazano je da će primjenom spektrofotometrijskih metoda i kolorističkih vrijednosti obojenih uzoraka u području malih razlika vrijednosti Y (svjetline) i zasičenosti (C*) istog tona, subjektivni doživljaj boje ovisiti o tonu boje okoline. Dokazano je da „ prag“ vizualne percepcije utječe na postavljena pitanja svakom promatraču koja su razrađena metodom rangiranja – podešavanja i metodom konstantnog podražaja i Stevansovom metodom procjene. Metodom rangiranja – podešavanja s obzirom na atribut tona boje (H) kod promatrača će izazvati nesigurnost žute boje na kromatskoj plavoj podlozi (kromatska indukcija). Metodom konstantnog stimulusa i Stevanosovom metodom procjene potvrđuje se žuta boja na komplementarnoj plavoj podlozi postaje svjetlija. Dobivene su značajne razlike u pogrešci vizualnog doživljaja boje u ovisnosti o boji podloge (boji okoline) metodom deskriptivne statistike primjenom Mann- Whitney U testa, Kruskal-Wallis ANOVA i Medijan testa. Potvrđuje se da se psihološki doživljaj tona ne može jednoznačno definirati za boje velike svjetline kao što je žuta. Usporedbom metoda (metode rangiranja – podešavanja i metode konstantnog podražaja i Stevansove metode procjene) rezultati potvrđuju najveća odstupanja po tonu (H) za žuti, zatim slijedi plavi ton boje, dok su za crveni i zeleni neznatna.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tekstilna tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-117-1171419-1401 - Boje i bojila u procesu ekološki prihvatljivog i održivog razvoja (Parac-Osterman, Đurđica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb,
Sveučilište Sjever, Koprivnica