Pregled bibliografske jedinice broj: 307663
Razvoj strukture i mogućnost prirodne obnove u šumskom rezervatu "Medvjeđak" unutar N.P. Plitvička jezera
Razvoj strukture i mogućnost prirodne obnove u šumskom rezervatu "Medvjeđak" unutar N.P. Plitvička jezera // Radovi Šumarskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, 34 (2004), 1; 11-33 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 307663 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razvoj strukture i mogućnost prirodne obnove u šumskom rezervatu "Medvjeđak" unutar N.P. Plitvička jezera
(Structure development and possibility of natural regeneration in the "Medvjeđak" forest reserve in the "Plitvička jezera" national park)
Autori
Dubravac, Tomislav ; Krejči, Vlado ; Vrbek, Boris ; Roth, Valentin ; Lukić, Nikola ; Galić, Željko
Izvornik
Radovi Šumarskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu (1512-5769) 34
(2004), 1;
11-33
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
struktura sastojine; prirodna obnova; mladi naraštaj; zastrtost tla; oštećenost krošanja; tlo; bukva
(stand structure; natural regeneration; young growth; canopy cover; crown damage; soil; beech)
Sažetak
Autori iznose rezultate istraživanja razvoja strukture te mogućnosti prirodne obnove čistih bukovih sastojina u sekundarnoj prašumi bukve u šumskom rezervatu « ; Medveđak» ; . Rezervat je osnovao Šumarski institut, Jastrebarsko, Odjel za tipologiju šuma 1976. godine na površini od 156, 3 ha. Istraživanja su obavljena u prirodnoj sastojini brdske bukove šume sa mrtvom koprivom (Lamio orvale-Fagetum sylvaticae Ht. 1938). na dvije trajne pokusne plohe veličine 1 ha. Prvu plohu osnovao je Šumarski fakultet 1980. godine, a drugu Šumarski institut 1998. godine. Mjereni su osnovni taksacijski podaci, snimane horizontalne projekcije krošanja temeljem kojih je izračunat zbroj projekcija krošanja po ha u apsolutnoj i relativnoj veličini, nezastrtost, srednja projekcija i srednji promjer krošnje. Zbog praćenja mogućnosti prirodne obnove snimana je struktura i brojnost mladog naraštaja kao i sloja grmlja na površini od 360 m2 te razvrstana u visinsko-starosne razrede. Procjena oštećenosti krošanja obavljena je prema jedinstvenoj metodi propisanoj od Međunarodnog Programa za procjenu i motrenje zračnog onečišćenja na šume (ICP Forests). Istraživanja koja se provode na obje plohe su osnova za dugotrajna, multidisciplinarna promatranja kretanja prirodnog tijeka razvoja strukturnih promjena u sastojinama obične bukve prašumskoga tipa prema programima znanstvenih istraživanja Šumarskog instituta, Šumarskog fakulteta i Međunarodnog programa za procjenu i motrenje zračnog onečišćenja na šume (ICP Forests). Ista služe za usporedbu sa tijekom razvoja strukture u gospodarskim šumama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo, Biotehnologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatski šumarski institut, Jastrebarsko
Profili:
Vlado Krejči
(autor)
Boris Vrbek
(autor)
Tomislav Dubravac
(autor)
Nikola Lukić
(autor)
Željko Galić
(autor)
Valentin Roth
(autor)