Pregled bibliografske jedinice broj: 306580
Nitrifikacijski potencijal biofilmova na vrsti Ceratophyllum demersum L., 1753
Nitrifikacijski potencijal biofilmova na vrsti Ceratophyllum demersum L., 1753, 2007., magistarski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 306580 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nitrifikacijski potencijal biofilmova na vrsti Ceratophyllum demersum L., 1753
(Nitrifying potentials of biofilms developed on the Ceratophyllum demersum L., 1753)
Autori
Palijan, Goran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
17.01
Godina
2007
Stranica
106
Mentor
Fuks, Dragica
Ključne riječi
epifitni biofilm; nitrifikacijski potencijal; prostorna i vremenska varijabilnost
(epiphytic biofilm; nitrification potential; spatial and temporal variability)
Sažetak
Bakterije u vodenom mediju žive na dva u potpunosti različita načina: slobodno kao bakterioplankton i sesilno kao biofilm. Znatnom povečanju površine s kojom je voda u kontaktu doprinose submerzne makrofite. S obzirom da je Kopački rit eutrofizirano područje limitirano dušikom provedeno je istraživanje koje bi nas upoznalo s prostornom i vremenskom dinamikom procesa nitrifikacije, a putem mjerenja nitrifikacijskoga potencijala (NP) biofilmova na submerznoj makrofiti Ceratophyllum demersum koja obrašta kanal Čonakut. Biljke su uzorkovane od lipnja do rujna 2003. godine. NP je mjeren na starim i mladim dijelovima biljke kao sposobnost oksidacije amonijaka i nitrita koju provode nitrificirajuće bakterije u biofilmu, a izražena je po jedinici površine submerzne makrofite na kojoj se biofilm razvio. Statistički značajno veći NP je zabilježen u rujnu. Tada se pojavila i signifikantna razlika u NP-ma između starih i mladih dijelova biljke (t = -3.12, p = 0.011). Nastajanje nitrita i nitrata nije jednako na različito starim dijelovima Ceratophyllum-a, te su nitriti značajnije nastajali na starim dijelovima. Tijekom rujna se na starim dijelovima biljaka pojavio gusti obraštaj nitastih alga i/ili cijanobakterija. Kako one također mogu poslužiti kao supstrat, povečani NP je vjerojatno rezultat povečanja površine raspoložive za kolonizaciju nitrificirajućim bakterijama. Rezultati definiraju vremensku i prostornu varijabilnost potencijalne nitrifikacije, jasno diferencirajući mlade od starih dijelova biljke.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
285-0000000-2674 - Zaštita voda Kopačkog rita - ekološke interakcije Dunava i poplavnog područja (Vidaković, Jasna, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek