Pregled bibliografske jedinice broj: 301042
Nove mogućnosti liječenja tumora hipofize
Nove mogućnosti liječenja tumora hipofize // Četvrti hrvatski endokrinološki kongres : knjiga sažetaka ; u: Liječnički vjesnik 129 (2007) (S1) / Anić, Branimir (ur.).
Zagreb, 2007. str. 47-47 (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 301042 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nove mogućnosti liječenja tumora hipofize
(Novel therapies for pituitary adenomas)
Autori
Pavelić, Jasminka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Četvrti hrvatski endokrinološki kongres : knjiga sažetaka ; u: Liječnički vjesnik 129 (2007) (S1)
/ Anić, Branimir - Zagreb, 2007, 47-47
Skup
Hrvatski endokrinološki kongres (4 ; 2007)
Mjesto i datum
Rovinj, Hrvatska, 2007
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
adenomi hipofize; molekularno ciljano liječenje; gensko liječenje
(pituitary adenomas; molecular targeted therapy; gene therapy)
Sažetak
Iako se tumori hipofize javljaju u oko 10% populacije njihova je patofiziologija slabo poznata. Sadašnje metode liječenja uključuju poglavito kirurško odstranjenje tumora, a potom zračenje i primjenu lijekova, uglavnom agonista dopamina i dugo-živućih analoga somatostatina koji su, međutim, učinkoviti samo u liječenju adenoma koji izlučuju hormon rasta, prolaktin i tireotropni hormon. Zasada nema lijekova za adenome koji izlučuju adrenokortikotropni hormon, hormon luteinizacije i hormon koji stimulira folikule. Osim toga, lijekovi ne uništavaju tumor već samo reguliraju razinu hormona u krvi. Zbog toga se krenulo u potragu za novim oblicima liječenja, a to su, danas najobečavajući, gensko liječenje i molekularno usmjereno liječenje (molecular targeted therapy), s obzirom da su mutacije gena (aktivnost nastalog promijenjenog proteina) endogeni čimbenik preobrazbe stanica. Onkogeni i tumor supresorski geni jun, fos, myc, p53 veoma su rijetko promijenjeni u adenomima hipofize (AH). Međutim, ako uzmemo u obzir da u genomu ima 30.000 gena od koji alternativnim izrezivanjem i posttranslacijskim modifikacijama može nastati preko milijarda proteina od kojih svaki ima 5-50 različitih funkcija, onda je jasno da još uvijek ostaje velik broj gena/proteina čije se promjene mogu vezati a razvitkom AH. Njihovo je otkrivanje, kao npr. gena PTTG, omogućeno razvitkom globalnih metoda identifikacije ekspresije gena i proteina (transkriptomika i proteomika), metoda kojima se odjednom može analizirati aktivnost na desetke tisuća gena. U predavanju će biti prikazani najnoviji načini genskog liječenja AH primjenom «samoubilačkog» gena (HSV-tk), gensko liječenje koje se provodi korigiranjem mutacija tumor supresorskih gena te gensko liječenje usmjreno na dokidanje angiogeneze (tzv. antisense gensko liječenje) i poticanje apoptoze. Bit će razmotrene i generalne strategije molekularno ciljanog liječenje upotrebom agenasa koji interferiraju sa brojnim molekulama uključenim u aktivaciju receptora za hormone i unutarstanični prijenos signala sve do izvršnih gena, kao što su: antagonisti receptora za hormone, siRNA i antisense oligonukleotidi (inhibitori ekspresije gena), inhibtori prijenosa signala kroz stanicu i inhibitori ekspresije izvršnih gena/proteina.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
065-0982464-2532 - Molekularni mehanizmi nastanka prekanceroznih i kanceroznih lezija usne šupljine (Mravak-Stipetić, Marinka, MZOS ) ( CroRIS)
098-0982464-2394 - Gensko liječenje tumora djelovanjem na molekule imunološkog sustava (Pavelić, Jasminka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
- MEDLINE