Pregled bibliografske jedinice broj: 296536
Temporomandibularni poremećaji i stomatološka protetika
Temporomandibularni poremećaji i stomatološka protetika. Zagreb: Medicinska naklada, 2007 (monografija)
CROSBI ID: 296536 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Temporomandibularni poremećaji i stomatološka protetika
(Temporomandibular Disorders And Prosthetic Dentistry)
Autori
Badel, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, monografija, znanstvena
Izdavač
Medicinska naklada
Grad
Zagreb
Godina
2007
Stranica
228
ISBN
978-953-176-264-9
Ključne riječi
temporomandibularni poremećaji; čeljusni zglob; pomak zglobne pločice; magnetska rezonancija; stomatološka protetika
(temporomandibular disorders; temporomandibular joint; disc displacement; magnetic resonance imaging; prosthetic dentistry)
Sažetak
Svrha istraživanja bila je utvrditi magnetskom rezonancijom položaj/pomak zglobne pločice kod klinički odabrane skupine pacijenata s temporomandibularnim poremećajima i kod asimptomatskih osoba. Zglobovi su analizirani vizualnom i metričkom analizom te je evaluiran tijek inicijalne terapije okluzijskom udlagom. U statističku analizu podataka uključeno je 40 pacijenata s diskopatijom (prosječna dob 35, 5 godina) te 25 asimptomatskih ispitanika (prosječna dob 23, 4 godine). Omjer pacijenata po spolu bio je 3:1 za žene. Pacijenti su liječeni michiganskom i stabilizacijskom udlagom. 25 pacijenata s diskopatijom snimljeno je magnetskom rezonancijom s apliciranom udlagom. Dijagnoza djelomičnog pomaka postavljena je u 20, 9%, a potpunog pomaka zglobne pločice s repozicijom u 34, 9% zglobova, te potpunog pomaka zglobne pločice bez repozicije u 44, 2% zglobova. Asimptomatski pomak zglobne pločice utvrđen je u 2, 5% zglobova pacijenata i u 12% zglobova asimptomatskih ispitanika. Metričkom analizom potvrđen je anteriorni pomak zglobne pločice bez obzira je li pomak simptomatski ili asimptomatski. Znatna je razlika položaju zglobne pločice (p<0, 05) u fiziološkim zglobovima asimptomatski ispitanika i pacijenata. Škljocanje i bol u zglobu najčešći je simptom bez obzira na dijagnozu diskopatije. Postoji razlika u aktivnom (p<0, 001) i pasivnom otvaranju usta (p<0, 05) između pacijenata i asimptomatskih osoba. Nalaz dinamičkih postupaka znatno se razlikuje za pojedine dijagnoze (p<0, 01). Tendomiopatija je dijagnosticirana kod 35% pacijenata. Veća je učestalost jačeg stupanja atricije kod pacijenata nego asimptomatskih ispitanika (p<0, 05). Znatna je razlika između položaja maksimalne interkuspidacije i centrične relacije (p<0, 01) među pacijentima i asimptomatskim ispitanicima. Metrička evaluacija inicijalne terapije pokazala je smanjenje anteriornog pomaka zglobne pločice i repozicioniranje kondila samo za zglobove s djelomičnim i potpunim pomakom s repozicijom (p<0, 01).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
065-0650448-0438 - Okluzija i kraniomandibularne disfunkcije (Kraljević-Šimunković, Sonja, MZOS ) ( CroRIS)
134-1080232-1494 - Obojenost kontrastom i perfuzija tumora i upalnih bolesti MR-om i MDCT-om (Marotti, Miljenko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb,
KBC "Sestre Milosrdnice"
Profili:
Tomislav Badel
(autor)