Pregled bibliografske jedinice broj: 294349
Ideologijska rekonstrukcija hrvatskog antifašizma:primjer Istre
Ideologijska rekonstrukcija hrvatskog antifašizma:primjer Istre // 1945. - Razdijelnica hrvatske povijesti / Kisić-Kolanović, Nada, Jareb Mario, Spehnjak, Katarina (ur.).
Zagreb: Hrvatski institut za povijest, 2006. str. 147-165 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 294349 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ideologijska rekonstrukcija hrvatskog antifašizma:primjer Istre
(The Ideologycal reconstruction of the Croatian antifascism:Istria example)
Autori
Dukovski, Darko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
1945. - Razdijelnica hrvatske povijesti
/ Kisić-Kolanović, Nada, Jareb Mario, Spehnjak, Katarina - Zagreb : Hrvatski institut za povijest, 2006, 147-165
ISBN
953-6324-56-3
Skup
1945. - Razdjelnica hrvatske povijesti
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 05.05.2005. - 06.05.2005
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Antifašizam; Istra; Ideologija
(Antifascism; Istria; Ideology)
Sažetak
Antifašizam u Istri, složeni je povijesni i politički fenomen koji u sebi nosi različite socijalne, nacionalne, kulturne i političke motive. On nije, ideološki i politički, socijalno a ni nacionalno jedinstven. On nije bio jedinstven pokret, čak ni kao formalna grupa politički aktivnih građana. U svom nastanku početkom 20-ih godina 20. st., predstavlja široku lepezu motiva, ciljeva i socijalnih nositelja. Antifašizam je u Istri istovremeno građanski ali i ruralan, talijanski ali i hrvatsko-slovenski, klerikalan i ateistički, antikomunistički, ali i komunistički. U takvoj različitosti antifašizam se u Istri javlja skoro istovremeno s nastankom prvih fašističkih organizacija. Nastao prije svega kao otpor fašističkom nasilju, a potom i kao otpor nasilnoj nacionalnoj asimilaciji istarskih Hrvata te kao otpor socijalno-klasnom ugnjetavanju. Njegovi se motivi i djelovanje isprepliću i nadopunjavaju. Čak i u dvjema najvećim predratnim oružanim antifašističkim pobunama u Istri 1921. (Labinska Republika i Proštinska buna) te se komponente prožimaju. Može se zaključiti da je istarski antifašistički otpor jedna konstanta koja se u Istri javila vrlo rano, prije no što je fašizam osvojio vlast, u vrlo različitim oblicima i među različitim socijalnim, nacionalnim i političkim čimbenicima a koja će znatno utjecati na politički život istarskog međuraća ali i ratnoga razdoblja u kojemu će se dogoditi najvažnija društveno-politička prijelomnica. Hrvatski se antifašizam posebno ujedinjuje tijekom II. svjetskog rata i pored manjih trzavica ostaje na istom putu borbe protiv fašizma i nacionalnog ujedinjenja i oslobođenja. Tek, nakon oslobođenja dolazi do razlaza na crti instalacije komunističkog (boljševičkog) sustava i odnosa prema katoličkoj crkvi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija, Povijest