Pregled bibliografske jedinice broj: 292033
HPTLC određivanje aminokiselina u nekim svojtama roda Stachys iz Hrvatske
HPTLC određivanje aminokiselina u nekim svojtama roda Stachys iz Hrvatske // XX. Jubilarni hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera, Knjiga sažetaka = Book of Abstracts / Findrik, Zvjezdana ; Vrsalović Presečki, Ana (ur.).
Zagreb: Petrokemija Kutina, 2007. str. 172-172 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 292033 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
HPTLC određivanje aminokiselina u nekim svojtama roda Stachys iz Hrvatske
(HPTLC determination of amino acids in some Stachys taxa from Croatia)
Autori
Bilušić Vundać, Vjera ; Maleš, Željan ; Plazibat, Miško
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XX. Jubilarni hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera, Knjiga sažetaka = Book of Abstracts
/ Findrik, Zvjezdana ; Vrsalović Presečki, Ana - Zagreb : Petrokemija Kutina, 2007, 172-172
ISBN
978-953-6894-29-1
Skup
XX. Jubilarni hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 26.02.2007. - 01.03.2007
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Stachys ; aminokiseline ; HPTLC ; denzitometrija
(Stachys ; amino acids ; HPTLC ; densitometry)
Sažetak
Rod Stachys predstavlja jedan od najvećih rodova porodice Lamiaceae. Kao i kod drugih pripadnika ove porodice nadzemni dijelovi i podzemni gomolji nekih biljaka koje pripadaju ovom rodu se koriste u narodnoj medicini i fitoterapiji tijekom niza godina. Cilj ovog rada bio je odrediti sadržaj aminokiselina u sedam hrvatskih svojti roda Stachys (S. alpina, S. officinalis, S. palustris, S. recta subsp. recta, S. recta subsp. subcrenata, S. salviifolia i S. sylvatica). Navedeno istraživanje je omogućeno razvojem odgovarajućeg ekstrakcijskog postupka te analizom uzoraka HPTLC metodom uz denzitometrijsku procjenu. Biljni ekstrakti i standardne otopine aminokiselina su nanešeni na celulozne HPTLC ploče kao 10 mm široke trake. Ploče su razvijane u staklenim kadicama, koje su prethodno zasićene s mobilnom fazom n-butanol-aceton-ledena octena kiselina-voda (35:35:10:20 V/V/V/V). Nakon prskanja ninhidrinskim reagensom i grijanja na 100 0C kroz 20 min, razdijeljene sastavnice su vizualizirane pod VIS svjetlom. Boja i RF vrijednosti pojedinih sastavnica su određene uporabom otopina standarda, čije su koncentracije usklađene s količinom istraživanih uzoraka, te je kromatografski postupak ponovljen. Za kvantitativnu analizu upotrebljen je Camag Reprostar 3 videosistem. Najrasprostranjenije aminokiseline u istraživanim uzorcima su bile treonin i gaba, dok je u nekim uzorcima uočena i prisutnost asparagina, asparaginske kiseline, alanina, leucina i serina. Vrste S. sylvatica i S. alpina su bile najbogatije aminokiselinama čija je prisutnost utvrđena. Opisana metoda se pokazala jednostavnom i učinkovitom za brzi screening i kvantifikaciju aminokiselina u Stachys svojtama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
006-0061117-1239 - Farmakobotanička i kemijska karakterizacija cvjetnica hrvatske flore (Maleš, Željan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb