Pregled bibliografske jedinice broj: 28419
Funkcionalna lokalizacijska dijagnostika prezbiakuzije
Funkcionalna lokalizacijska dijagnostika prezbiakuzije, 1998., doktorska disertacija, Medicinski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 28419 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Funkcionalna lokalizacijska dijagnostika prezbiakuzije
(Functional localizated diagnostics of presbyacusis)
Autori
Marn, Borut
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
Podatak o recenziji nije dostupan
Godina
1998
Stranica
119
Mentor
Pansini,Mihovil
Ključne riječi
prezbiakuzija; tonska audiometrija; razlikovni pragovi; govorne audiometrije; slušni evocirani potencijali
(presbyacusis; pure tone audiometry; differential limens; speech audiometries; auditory evoked potentials)
Sažetak
Porastom životne dobi, pogotovo nakon 60. godine života, dolazi do slabljenja sluha i sve slabijeg razumijevanja govora. Podatci iz fiziologije slušanja pokazuju da su sve strukture slušnog sustava, od perifernih do kortikalnih, važne za dobro razumijevanje govora.
Promjene koje se pripisuju prezbiakuziji opisane su na svim razinama slušnoga puta, samo nije poznato gdje su promjene najčešće, da li se lokalizacija oštećenja porastom životne dobi mijenja i koje je oštećenje najodgovornije za sve slabije razumijevanje govora.
Pretpostavka istraživanja bila je da su promjene najizraženije na periferiji, i to najviše na receptorima te u kortikalnim područjima slušnoga puta, a da su promjene u subkortikalnim područjima najmanje izražene. Pretpostavilo se i da je šum u uhu tek izuzetno prisutan kao simptom prezbiakuzije.
Metodom slučajnog uzorka ispitano je ukupno 109 osoba starijih od 60 godina (72% žena), podijeljenih u četiri dobne skupine. Od audioloških pretraga učinjeno je ispitivanje čujnosti čistih tonova, razlikovnih pragova visine i trajanja tonova različitih frekvencija, slušnih potencijala moždanog debla, razumljivosti riječi u standardnoj, usporenoj i otežanoj govornoj audiometriji, razumljivosti rečenica standardne brzine i ubrzanih rečenica kao i rečenica davanih naizmjenično na desno i lijevo uho.
Usporedba rezultata pretraga i statistička obrada rezultata pokazala je da se povećanjem životne dobi pogoršava periferna razina sluha i to pogotovo zbog oštećenja receptora, da standardna govorna audiometrija uglavnom odgovara oštećenju receptora i da je dosta neosjetljiva na centralne smetnje slušanja te da otežana govorna audiometrija, ispitivanje razumljivosti ubrzanih rečenica i rečenica davanih naizmjenično na desno i lijevo uho najbolje pokazuju prisustvo centralnih smetnji koje se s porastom životne dobi povećavaju.
Ispitivanje evociranih potencijala moždanog debla i usporedba tih nalaza s ostalim nalazima pokazalo je da smetnje razumljivosti govora najčešće nisu posljedica neuralnih promjena u spiralnom gangliju i promjena na razini moždanog debla, te da se promjene na ovoj razini javljaju rijetko.
Povećanjem životne dobi više od perifernog pojačava se kortikalno oštećenje sluha, dok su subkortikalne promjene znatno manje i tek neizravno povezane s ostalim promjenama središnjeg slušnog sustava.
Šum u uhu bio je prisutan u svega 9% ispitanika, pa se zaključuje da šum nije svojstven prezbiakuziji i da njegovo postojanje traži dodatnu obradu.
U audiološkoj obradi osoba s prezbiakuzijom prije izbora slušnog pomagala valjalo bi svakako utvrditi jačinu centralnih smetnji slušanja ispitivanjem razumljivosti riječi u buci i rečenicama te, ovisno o nalazima, provesti rehabilitaciju u poboljšanju selektivnog slušanja i/ili skraćenju vremena obrade podataka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA