Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 278603

Utjecaj održavanja hidromelioracijskih sustava na gospodarenje poljoprivrednim zemljištem


Marušić, Josip
Utjecaj održavanja hidromelioracijskih sustava na gospodarenje poljoprivrednim zemljištem // 10.kongres hrvatskog tloznanstvenog društva s međunarodnim sudjelovanjem / Kisić, Ivica (ur.).
Zagreb, 2006. str. 103-109 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)


CROSBI ID: 278603 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Utjecaj održavanja hidromelioracijskih sustava na gospodarenje poljoprivrednim zemljištem
(Imapacts of maintenance of hydromelioration systems on agricultural land management)

Autori
Marušić, Josip

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni

Skup
10.kongres hrvatskog tloznanstvenog društva s međunarodnim sudjelovanjem

Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 07.2006

Vrsta sudjelovanja
Predavanje

Vrsta recenzije
Domaća recenzija

Ključne riječi
hidromelioracijski sustavi; održavanje; vodni režim; biljne kulture; gospodarenje; polj.zemljište
(hydromelioration system; maintenance; water regime; crops; management; agricultural land)

Sažetak
Ovisno o terenskim obilježjima melioracijskih područja i zahtjevima optimalnog razvoja te potrebi ostvarenja visokih i stabilnih prinosa biljnih kultura potrebno je uređenje vodnog režima poljoprivrednog zemljišta. To je moguće ostvariti izgradnjom i redovitim održavanjem hidromelioracijskih sustava za odvodnju i navodnjavanje. Sastavni toga je i provedba odgovarajućih agrotehničkih mjera i radova u procesu pripreme zemljišta kao i uzgoja biljnih kultura. Nažalost u Hrvatskoj ne zadovoljava kako stupanj izgrađenosti, tako i stupanj održavanja hidromelioracijskih objekata i sustava. Prema VOH-u Hrvatske (2004) osnovni pokazatelji o stupnju (ne)izgrađenosti hidromelioracijskih objekata i sustava su sljedeći: a) od ukupnih potreba na 1 673 792 ha polj.površina, hidromelioracijski sustavi površinske odvodnje u potpunosti su izgrađeni na 43, 3%, dijelom na 19, 4%, a nisu izgrađeni na 37, 3% b) od ukupnih potreba na 822 350 ha polj.površina, hidromelioracijski sustavi podzemne odvodnje u potpunosti su izgrađeni na 18, 1%, a nisu izgrađeni na 81, 9% c) od ukupno pogodnih površina za navodnjavanje 484 026 ha , u 2004.godini se navodnjavalo samo 9 264 ha (1, 9%) i to bez cjelovito izgrađenih sustava za navodnjavanje. Pozitivna iskustva su potvrdila da su najkvalitetnija izvedbena rješenja hidromelioracijskih sustava ostvarena na površinama gdje su provedene komasacije zemljišta. Nažalost od 1991-2005.godine nije bilo provedbe (re)komasacije zemljišta, a niti izgradnje hidromelioracijskih sustava za odvodnju i navodnjavanje. Zbog neodržavanje tijekom ratnog razdoblja, kao i u poslijeratnon razdoblju ( zbog stalnog smanjenja realnog iznosa sredstava slivne vodne naknade) došlo je do smanjenja protočnog profila melioracijskih kanala, te cijevnih i pločastih propusta u odnosu na njihovo projektirano i izvedeno stanje, zbog čega se voda prekomjerno zadržavala u kanalima. Tijekom rata razoreno je i oštećeno 18 crpnih stanica (ukupnog kapaciteta 96, 9 m3/s ) čime onemogućena odvodnja na 83 350 ha izinskih poljoprivrednih površina. Od 1991-2005. sredstva slivne naknade ostvarene su od 18-42% u odnosu na potrebe održavanja sustava. Za dovođenje melioracijskih kanala i ostalih objekata na njihovu projektno-izvedbenu razinu potrebna su 5-9 puta veća sredstva u odnosu na sredstva potrebna za njihovo redovito održavanje koja iznose 156-213 kn/ha ( 20, 9-28, 6 € /ha). Zbog navedenih razloga uložena sredstva u izgradnju hidromelioracijskih sustava za površinsku i podzemnu odvodnju su u sve većoj mjeri polumrtvi kapital uz istovremeno pogoršanje vodnog i zračnog režima zemljišta. A dogradnja i redovito održavanje postojećih kao i izgradnja novih sustava površinske odvodnje su preduvjet za funkcioniranje sustava podzemne odvodnje kao i izgradnju novih sustava za navodnjavanje, a u cilju racionalnog gospodarenja poljoprivrednim zemljištem.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Građevinarstvo



POVEZANOST RADA


Projekti:
0082232

Ustanove:
Građevinski fakultet, Zagreb

Profili:

Avatar Url Josip Marušić (autor)


Citiraj ovu publikaciju:

Marušić, Josip
Utjecaj održavanja hidromelioracijskih sustava na gospodarenje poljoprivrednim zemljištem // 10.kongres hrvatskog tloznanstvenog društva s međunarodnim sudjelovanjem / Kisić, Ivica (ur.).
Zagreb, 2006. str. 103-109 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
Marušić, J. (2006) Utjecaj održavanja hidromelioracijskih sustava na gospodarenje poljoprivrednim zemljištem. U: Kisić, I. (ur.)10.kongres hrvatskog tloznanstvenog društva s međunarodnim sudjelovanjem.
@article{article, author = {Maru\v{s}i\'{c}, Josip}, editor = {Kisi\'{c}, I.}, year = {2006}, pages = {103-109}, keywords = {hidromelioracijski sustavi, odr\v{z}avanje, vodni re\v{z}im, biljne kulture, gospodarenje, polj.zemlji\v{s}te}, title = {Utjecaj odr\v{z}avanja hidromelioracijskih sustava na gospodarenje poljoprivrednim zemlji\v{s}tem}, keyword = {hidromelioracijski sustavi, odr\v{z}avanje, vodni re\v{z}im, biljne kulture, gospodarenje, polj.zemlji\v{s}te}, publisherplace = {\v{S}ibenik, Hrvatska} }
@article{article, author = {Maru\v{s}i\'{c}, Josip}, editor = {Kisi\'{c}, I.}, year = {2006}, pages = {103-109}, keywords = {hydromelioration system, maintenance, water regime, crops, management, agricultural land}, title = {Imapacts of maintenance of hydromelioration systems on agricultural land management}, keyword = {hydromelioration system, maintenance, water regime, crops, management, agricultural land}, publisherplace = {\v{S}ibenik, Hrvatska} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font