Pregled bibliografske jedinice broj: 272885
Rasprostranjenost rakova iz porodice Astacidae na području parka prirode Žumberak - Samoborsko gorje
Rasprostranjenost rakova iz porodice Astacidae na području parka prirode Žumberak - Samoborsko gorje, 2005., diplomski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 272885 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rasprostranjenost rakova iz porodice Astacidae na području parka prirode Žumberak - Samoborsko gorje
(The distribution pattern of freshwater crayfish of the family Astacidae in the nature park Žumberak - Samoborsko gorje)
Autori
Pršir, Nataša
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
25.10
Godina
2005
Stranica
61
Mentor
Erben, Radovan
Neposredni voditelj
Maguire, Ivana
Ključne riječi
Austropotamobius torrentium; stanište; morfometrijska obilježja; GIS
(Austropotamobius torrentium; habitat; morphometric characteristics; GIS)
Sažetak
Ovo je istraživanje provedeno na području Parka prirode Žumberak-Samoborsko gorje. Cilj je bio utvrditi koje vrste rakova iz porodice Astacidae žive na tom području, te njihovu rasprostranjenost prikazati pomoću GIS programskog paketa. Od 5 europskih autohtonih vrsta pronašli smo samo jednu – Austropotamobius torrentium (Schrank 1803) – rak kamenjar ili potočni rak. Rak kamenjar je najmanja vrsta iz porodice Astacidae i nastanjuje hladne vode viših nadmorskih visina. U 7 izlazaka na teren pokriveno je 40 potoka. U 14 njih su pronađeni rakovi. Opisana su staništa (količina kisika, pH, tvrdoća vode, temperatura, širina i dubina potoka, brzina strujanja vode, supstrat dna) i svakoj je životinji određen spol i mjerena su morfometrijska obilježja koja su kasnije statistički obrađena. Sveukupno je bilo ulovljeno 70 mužjaka i 39 ženki. Rezultati dobiveni iz opisa staništa i morfometrijske obrade poklapaju se s rezultatima iz prijašnjih istraživanja. Izrađena je karta koja točno prikazuje lokalitete na kojima su rakovi ulovljeni, što će biti vrlo korisno u daljnjim istraživanjima i pomoći u zaštiti samih rakova.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija