Pregled bibliografske jedinice broj: 272272
Perspektive međuodnosa solidarnosti, povjerenja i dobrovoljnosti u hrvatskom društvu
Perspektive međuodnosa solidarnosti, povjerenja i dobrovoljnosti u hrvatskom društvu // Bogoslovska smotra-Ephemerides theologicae Zagrabienses, 75 (2005), 4; 1153-1174 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 272272 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Perspektive međuodnosa solidarnosti, povjerenja i dobrovoljnosti u hrvatskom društvu
(Perspectives of the interrelation between solidarity, trust and voluntarity in the Croatian society)
Autori
Strika, Melanija
Izvornik
Bogoslovska smotra-Ephemerides theologicae Zagrabienses (0352-3101) 75
(2005), 4;
1153-1174
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Solidarnost; Povjerenje; Dobrovoljnost; Civilno društvo; Građanska zauzetost; Društvena mikro-razina; Društvena mezo-razina; Društvena makro-razina; Cjeloživotno učenje; Zakon o volontiranju
(Solidarity; Trust; Voluntarity; Civil society; Civic engagement; Micro-level of society; Mezzo-level of society; Macro-level of society; Life-long learning; Volunteer Work Act)
Sažetak
U radu se iz sociološke perspektive razmatra međuodnos solidarnosti, povjerenja i dobrovoljnosti u hrvatskom društvu, uz korištenje rezultata novijih istraživanja ove problematike. Raspoloživost građana za povjerenje, dobrovoljnost i solidarnost preduvjet je njihovog sudjelovanja u izgradnji civilnog društva od razine lokalne zajednice do makro-razine, a važan je faktor i u koncepciji cjeloživotnog učenja. Rad se bavi povjerenjem kao ključnom vrednotom za aktivnu participaciju građana u svim sferama njihovog društvenog života, ali i povjerenjem kao odnosom. Civilna zauzetost u smislu slobodnog udruživanja i različitih civilnih inicijativa u složenim suvremenim društvima, osim povjerenje, traži znanje i primjenu koncepcije cjeloživotnog učenja, razumijevanje, vrijednosno opredjeljenje i spremnost za prihvaćanje odgovornosti. Jedna je od pretpostavki toga i adekvatno definiranje, reguliranje i vrednovanje dobrovoljnog rada na institucionalnom nivou putem donošenja Zakona o volontiranju. Ovo pitanje u Republici Hrvatskoj još uvijek nije riješeno na sustavan način.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija