Pregled bibliografske jedinice broj: 262625
Analiza knjige – Leo Pessini: „Distanazija – do kada produžavati život“
Analiza knjige – Leo Pessini: „Distanazija – do kada produžavati život“ // Palijativna skrb u Hrvatskoj i svijetu : sažeci i članci s Prvog kongresa palijativne skrbi Hrvatske 2006. i Petog simpozija hospicija i palijativne skrbi 2004. / Jušić, Anica (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za palijativnu medicinu Hrvatskog liječničkog zbora, 2006. str. 147-153 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 262625 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza knjige – Leo Pessini: „Distanazija – do kada produžavati život“
(Book analisys - Leo Pessini: „Dysthanasia – Untill when to prolong life?)
Autori
Sorta-Bilajac, Iva ; Šegota, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Palijativna skrb u Hrvatskoj i svijetu : sažeci i članci s Prvog kongresa palijativne skrbi Hrvatske 2006. i Petog simpozija hospicija i palijativne skrbi 2004.
/ Jušić, Anica - Zagreb : Hrvatsko društvo za palijativnu medicinu Hrvatskog liječničkog zbora, 2006, 147-153
ISBN
953-98783-3-0
Skup
Prvi kongres palijativne skrbi Hrvatske s međunarodnim sudjelovanjem povodom Svjetskog dana hospicija i palijativne skrbi – 07. lisopada 2006.
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 05.10.2006. - 07.10.2006
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
bioetika ; smrt ; terapijska ustrajnost ; autonomija
(bioethics ; death ; medical futility ; personal autonomy)
Sažetak
Knjiga Brazilca prof.dr.sc. Lea Pessinija "Distanazija - do kada produžavati život?" - koja je objavljena 2001. u Sao Paolu, a u nas u Rijeci 2004. - prožeta je mišlju da su život i smrt dva nerazdvojna pola ljudske stvarnosti i da je za svaki od njih potrebno stanovito znanje i umijeće. Na jednoj strani to je umijeće življenja a na drugoj umijeće umiranja. Potonje je dosad u odnosu na prvo bilo uvelike potiskivano ili čak ignorirano, no danas ono dobiva podjednaku važnost kao i umijeće življenja. Naime, u vremenu u kojem živimo sve je razvidnije da treba moći i znati umrijeti u dostojanstvu i bez boli i patnji, a ne samo živjeti u blagodati i miru. Zbog toga se nikad nije tako učestalo i u različitim društvenim krugovima i na svim stranama svijeta raspravljalo o pitanjimja smrti i umiranja kao danas. Manje više sve te rasprave kreću se oko pojma eutanazije - koji je vrlo star i dobro poznat pojam sa svim svojim varijantama i komponentama - i u pravilu završavaju izjašnjavanjem "za" ili "protiv". S ovom, pak, knjigom i uvođenjem pojma „ distanazija“ u svjetsku i hrvatsku bioetičku literaturu, takvim se raspravama otvaraju šire pespektive i pruža bogatija argumentacija za produbljeno promišljanje spona života i smrti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Filozofija, Teologija