Pregled bibliografske jedinice broj: 26154
Dr. Antun Ferri i dr. Rafo Ferri
Dr. Antun Ferri i dr. Rafo Ferri // Zbornik radova Zaslužni splitski liječnici u prošlosti od 1946.do 1975.godine / Kraljević, Ljubomir (ur.).
Split: Hrvatski liječnički zbor - Podružnica Split, 1999. str. 51-78 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 26154 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dr. Antun Ferri i dr. Rafo Ferri
(Dr. Antun Ferri and Dr. Rafo Ferri)
Autori
Belicza, Biserka ; Vučak, Ivica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova Zaslužni splitski liječnici u prošlosti od 1946.do 1975.godine
/ Kraljević, Ljubomir - Split : Hrvatski liječnički zbor - Podružnica Split, 1999, 51-78
Skup
Zaslužni splitski liječnici u prošlosti od 1946.do 1975.godine. Znanstveni skup u povodu stodvadesete obljetnice rođenja dr. Jakova Miličića
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 23.09.1996
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Antun Ferri ( 1864- 1948); Rafo Ferri ( 1899-1969 ); Split; Dalmacija; liječnici; liječničko društvo; povijest medicine; ftizeologija; pulmologija; tuberkuloza; liječenje; prevencija;
(Antun Ferri; Rafo Ferri; physicians;Split; Dalmatia; association of physicinas; history of medicine; phtisiology; pulmology; tuberculosis; herapy; prevention; 1864-1969.)
Sažetak
U zdravstvu Splita prve polovine 20.stoljeća značajno mjesto zauzimaju liječnici Antun Ferri ( Trpanj 1864.-Split 1948) i sin Rafo Ferri ( Ston 1899.- Split 1969.). Antun je zapamćen kao općinski liječnik u Stonu i Splitu, koji je bio osobito angažiran u razvoju liječničke komore u Splitu i staleškog udruženja liječnika Dalmacije, Rafo postao je sinonim protutuberkulozne zaštite u gradu Splitu i Dalmaciji. Problemu tubrekuloze pristupao je sveobuhvatno polazeći od socijalno-medicinskih i preventivno-higijenskih načela kojima ostaje dosljedan punih 45 godina. Godine 1925. izradio je plan grada Splita sa "crnim točkama" umrlih od tuberkuloze od 1900.do 1924.godine. Zahvaljujući organiziranoj borbi protiv tuberkuloze u kojoj je Rafo Ferri odigrao značajnu ulogu, ta je bolest pod konac njegova radnog vijeka svladana. Do godine 1948. vodio je Antituberkulozni dispenzer u Splitu, a potom je osnovao odsjek za tuberkulozu pri Internom odjelu Splitske bolnice (1931.). Odsjek kasnije prerasta u samostalni bolnički odjel (1958.), koji pod njegovim vodstvom postaje poznata specijalizirana bolnička institucija u Dalmaciji na polju ftizeologije i pulmologije. Rafo Ferri je liječio oboljele koristeći arteficijelni pneumotoraks, transfuzije ftiziogene krvi i kombinacije tubrekulostatika zbog sprečavanja pojave rezistenicije kod uzročnika bolesti. Na njegov je poticaj osnovana služba za transfuziju krvi i Stanica za transfuziju krvi u bolnici u Splitu. Rutinski je rad kombinirao s laboratorijskim, uspoređujući rezultate s onima iz svjetske literature. Rafo Ferri je aktivno pridonosio općem razvoju ftizeologije kao struke i znanosti. Dopisiva se i surađivao s nobelovcem S.Waksmanom. Osnovao je Društvo za borbu protiv tuberkuloze.Bio je aktivan član Zbora liječnika Hrvatske i niza stručnih pulmoloških i ftizeoloških društava. Osim za ftizeologiju i pulmologiju zanimao se za opću povijest i povijest medicine. Svojim je cjelokupnim djelom bitno utjecao na smanjivanje broja oboljelih od tuberkuloze u rodnoj mu Dalmaciji.
Izvorni jezik
Hrvatski