Pregled bibliografske jedinice broj: 259556
Zagađenje tla polikloriranim bifenilima nastalo ratnim razaranjima
Zagađenje tla polikloriranim bifenilima nastalo ratnim razaranjima // Knjiga sažetaka: VI. susret mladih kemijskih inženjera / Vanja Kosar, Bruno Zelić (ur.).
Zagreb: Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2006. (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 259556 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zagađenje tla polikloriranim bifenilima nastalo ratnim razaranjima
(Soil contamination with PCBs as a consequence of warfare)
Autori
Čalić, Violeta ; Picer, Nena ; Picer, Mladen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka: VI. susret mladih kemijskih inženjera
/ Vanja Kosar, Bruno Zelić - Zagreb : Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2006
Skup
VI. susret mladih kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 23.02.2006. - 24.02.2006
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
PCB; Hrvatska; ratna razaranja
(PCB; Croatia; warfare)
Sažetak
Poliklorirani bifenili (PCB) su organski spojevi isključivo sintetskog porijekla i jedni su od najstabilnijih organskih zagađivala. Najnovija istraživanja njihovog štetnog utjecaja na biološke sustave ukazuju kako su PCB-i jedni od najopasnijih organskih zagađivala okoliša općenito, a posebno ekosustava voda. U okviru Projekta APOPSBAL kojeg je sufinancirala i Europska Unija, provedena su istraživanja kontaminiranosti tla stabilnim organskim zagađivalima u ratom zahvaćenim regijama Hrvatske. Tijekom ratnih razaranja (1991.-1995.) značajne su količine PCB-a prodrle u okoliš. Uslijed oštećenja kondenzatora i transformatora, PCB-i, sastavna komponenta ulja u tim uređajima, lako mogu dospjeti u okoliš. Tijekom nekontroliranog izgaranja PCB-a i drugih organohalogenih tvari dolazi do stvaranja daleko opasnijih polihalogeniranih dibenzofurana i dibenzodioksina, zbog čega je ugroženost ratnih područja još veća. Za određivanje i karakterizaciju kloriranih ugljikovodika korištena je plinska kromatografija uz primjenu detektora zahvata elektrona (GC-ECD). Koncentracije PCB-a izražene su u mg/kg (ppm) suhe mase uzorka. Na području ratom zahvaćene Zapadne Slavonije tlo je uzorkovano u tri navrata, 2002., 2004. i 2005. godine. Budući je veći dio tog područja još uvijek miniran, uzorkovanje je otežano. Pojedine lokacije bile su nepristupačne za istraživanje. U nekoliko uzoraka tla određene su izuzetno visoke razine ukupnih PCB-a (smatra se da je tlo koje je zagađeno s više od 10 ppm PCB-a potrebno sanirati). 2002. godine određene su značajne razine PCB-a u Mašićkoj Šagovini (1688 ppm), Medarima (194 ppm), Goricama (442 ppm) i Poljanama (76 ppm). Uzorkovanje je ponovljeno i na pojedinim lokacijama potvrđene su visoke razine ovih zagađivala u tlu. U uzorku tla u Goricama nađeno je 88 ppm PCB-a, dok je u Medarima određena razina PCB-a od čak 1784 ppm. Na niz lokacija u Zapadnoj Slavoniji ustanovljeno je zagađenje polikloriranim bifenilima, vrlo opasnim ekotoksikološkim zagađivalima. Trebalo bi, koliko to uvijeti za uzorkovanje budu dozvoljavali, detaljnije istražiti to područje. Nađene razine PCB-a nisu zanemarive i ugrožavaju okoliš.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Geologija, Kemija