Pregled bibliografske jedinice broj: 258156
Kontaminacija klimatizacijsko-ventilacijskih sustava bioaerosolom
Kontaminacija klimatizacijsko-ventilacijskih sustava bioaerosolom // 7. međunarodno znanstveno-stručno savjetovanje Energetska i procesna postrojenja i 2. međunarodni forum o obnovljivim izvorima energije : zbornik radova / Iljaš, Branko (ur.).
Zagreb: Energetika marketing, 2006. str. 1-17 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 258156 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kontaminacija klimatizacijsko-ventilacijskih sustava bioaerosolom
(Bioaerosol Contamination of Ventilation and Air-conditioning Systems)
Autori
Peternel, Renata ; Hercog, Predrag ; Vorkapić, Mirko ; Čulig, Josip
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
7. međunarodno znanstveno-stručno savjetovanje Energetska i procesna postrojenja i 2. međunarodni forum o obnovljivim izvorima energije : zbornik radova
/ Iljaš, Branko - Zagreb : Energetika marketing, 2006, 1-17
ISBN
953-6759-32-2
Skup
Međunarodno znanstveno-stručno savjetovanje Energetska i procesna postrojenja (7 ; 2006 ) ; Međunarodni forum o obnovljivim izvorima energije (2 ; 2006)
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 04.10.2006. - 06.10.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
bioaerosol; kakvoća zraka zatvorenih prostora; KV sustavi
(bioaerosol; indoor air quality; HVAC)
Sažetak
Bioaerosol čine biološko aktivne čestice koje su uobičajene u zraku prostorija. Iako često ne uzrokuju zdravstvene probleme, ako se nalaze u zraku u povećanim koncentracijama mogu biti uzrok alergija, morbiditeta i čak mortaliteta. Postoje mnogi izvori zagađenja takvim agensima, a jedni od važnih su ventilacijsko-klimatizacijski sustavi u kojima se mogu deponirati.Od posebne su važnosti dva tipa organizama: gljivice i bakterije. Ostale čestice kao što su, npr. virusi, pelud ili alge nisu toliko česte, ali su u većim koncentracijama također opasne po zdravlje ljudi. Spore gljivica i plijesni često predstavljaju problem jer, osim što su alergogene, neke su i toksične, pogotovo ako se u zraku nalaze u visokim koncentracijama. Da bi se spriječila kontaminacija klimatizacijsko-ventilacijskih sustava biološki aktivnim česticama, potrebno je redovito čišćenje sustava i kontrola zraka u tako klimatiziranim prostorima.Cilj ovoga rada bio je ispitati kakvoću zraka radnih prostora s aspekta alergogenih čestica, koji imaju centralni klimatizacijsko ventilacijski sustav.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita