Pregled bibliografske jedinice broj: 253639
Odnos istarskih fašista prema Riječkom pitanju 1919.-1924
Odnos istarskih fašista prema Riječkom pitanju 1919.-1924 // Sveti Vid: Zbornik:Povijesne poveznice grada na Rječini / Munić, Darinko (ur.).
Rijeka: Izdavački centar Rijeka, 2006. str. 123-136 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 253639 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Odnos istarskih fašista prema Riječkom pitanju 1919.-1924
(Relationship of Istrian Fascist Towards the Rijeka Issue (1919-1924))
Autori
Dukovski, Darko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Sveti Vid: Zbornik:Povijesne poveznice grada na Rječini
/ Munić, Darinko - Rijeka : Izdavački centar Rijeka, 2006, 123-136
Skup
Povijesne poveznice grada na Rječini
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 14.06.2005
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Fašizam; Istra; Rijeka
(Fascism; Istria; Rijeka)
Sažetak
U okvirima tzv. Jadranskoga pitanja državno-pravni status Rijeke imao je možda i najvažnije mjesto. Ovaj problem postao je u razdoblju nastanka i organizacijskoga razvoja fašističkoga pokreta u Istri temeljem omasovljenja pokreta. Kroz cijelu 1919. godinu, aktivnost fašističkih squadri i njima bliskih nacionalista, imala je sporadičan i uglavnom promidžbeni dnevno politički značaj. Novo razdoblje u razvoju fašizma u Istri, odnosno njegovom utvrđivanju u Istri i Trstu otvoreno je sa D'Annunzijevom okupacijom Rijeke, koja je, istina neposredno utjecala na izvjestan organizacijski zastoj u razvoju istraskog fašizma, zbog odlaska izvjesnog broja rukovodećeg kadra, ali je posredno utjecala na njegov budući razvoj, može se slobodno reći, ekspanziju fašizma već s početkom 1920. godine. Tada pokret dobiva svoj prvi pravi organizacijski ali i "...politički obrazac". Uz ovu činjenicu jedan od važnih čimbenika naglog uspona fašističkog pokreta, osim njegove sposobnosti "(...)...maksimalne mobilizacije ideja, oblika organizacije i metoda djelovanja...(...)" bila je i radikalna promjena u načinu njegova financiranja. Unutarnja konsolidacija stranke uslijedila je tek početkom 1920. godine nakon temeljitog preustrojstva vodstva, poradi odlaska određenog broja članova u Rijeku gdje su se pridružili D'annunzijevim legionarima. Stvarni je broj legionara iz Istre a posebice fašista ostao je nepoznat. Njihov se broj parcijalno spominje u nekoliko dokumenata i može se pretpostaviti da ih je bilo oko 60-ak. Ubrzo potom osnovane su lokalne sekcije stranke i u drugim krajevima Istre, pretežito od transformiranih sekcija Fascia democratico italiano (unione). Pitanje Rijeke, snažno je utjecalo na diferencijaciju u talijanskim političkim strankama, što je olakšalo njihovu političku marginalizaciju 1924. godine. Tijekom prvih parlamentarnih izbora u Istri nakon I. svjetskog rata i stvaranja Nacionalnog bloka, koalicije talijanskih građanskih stranaka, svibnja 1921. jedno od važnih pitanja jest pitanje sudbine Rijeke i svekolike pomoći riječkim fašistima u nastojanju da Rijeka postane dijelom talijanske države. Ovo je pitanje ostalo aktualno u programu istarskih fašista sve do 1924. godine i stvaranja Kvarnerske provincije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest