Pregled bibliografske jedinice broj: 252265
Mineralne sirovine Primorsko-goranske županije
Mineralne sirovine Primorsko-goranske županije // Prirodoslovna istraživanja riječkog područja / Milvana Arko-Pijevac, Borut Kružić, Marcelo Kovačić (ur.).
Rijeka: Prirodoslovni muzej Rijeka, 2006. (poster, domaća recenzija, ostalo, znanstveni)
CROSBI ID: 252265 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mineralne sirovine Primorsko-goranske županije
(Mineral Resources of the Primorsko-goranska county)
Autori
Lukšić, Boris ; Dedić, Željko ; Kastmüller, Željko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, ostalo, znanstveni
Izvornik
Prirodoslovna istraživanja riječkog područja
/ Milvana Arko-Pijevac, Borut Kružić, Marcelo Kovačić - Rijeka : Prirodoslovni muzej Rijeka, 2006
Skup
II. znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem povodom obilježavanja 130. godišnjice utemeljenja i 60. godišnjice javnog djelovanja Prirodoslovnog muzeja Rijeka
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 14.06.2006. - 17.06.2006
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
mineralne sirovine ; karta potencijalnosti ; ArcGIS
(mineral resources ; mineral potential maps ; ArcGIS)
Sažetak
Geologija područja Primorsko-goranske županije odlikuje se elementima tipičnim za karbonatne terene stoga je relativno siromašan pojavama mineralnih sirovina. To je karakteristično krško područje koje sadrži mnoštvo krških pojava razvijenih na karbonatnim stijenama, poglavito vapnencima, velikog prostiranja i debljine. Klastične stijene su rijetke, a pojavljuju se uglavnom u Gorskom kotaru i na Velebitu. Stratigrafski slijed naslaga može se pratiti u rasponu od kraja mezozoika do kvartara. Na prostoru županije postoji više od 100 ležišta i pojava mineralnih sirovina. Danas se vadi tehničko-građevni kamen na prostoru 22 eksploatacijska polja dok eksploatacija barita (Gorski kotar) i boksita (Otok Cres) praktički više ne postoji. Karta mineralnih sirovina i karta potencijalnosti izrađene su na temelju geoloških parametara koji uključuju geološko prostiranje litoloških članova nosilaca mineralnih sirovina, pojave mineralnih sirovina, njihov stupanj istraženosti, te tektonske elemente. karte su izrađene prema Uputama za izradu Katastra ležišta i pojava u digitalnom obliku i relacijski povezanih slojeva i datoteka (Access), pomoću ArcMap, (ESRI). Svrha izrade karta mineralnih sirovina je da budu podloga za upravljanje i donošenje odluka za upotrebu zemljišta, za izradu strategije gospodarenja mineralnih sirovina, za utvrđivanje utjecaja na okoliš (kako u zdravstvenom tako i krajobraznom smislu), za održivo gospodarenje mineralnim sirovinama i njihovog očuvanja za buduće generacije na temelju njihovog geološkog potencijala.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
181-1811096-1104 - Karta mineralnih sirovina Republike Hrvatske (Peh, Zoran, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski geološki institut