Pregled bibliografske jedinice broj: 249712
Pregled sadašnjeg i naznake budućeg korištenja geotermalne energije u Republici Hrvatskoj
Pregled sadašnjeg i naznake budućeg korištenja geotermalne energije u Republici Hrvatskoj // Stručni skup s međunarodnim sudjelovanjem. Obnovljivi izvori energije u Republici Hrvatskoj (energija vjetra malih vodotoka i geotermalnih voda). Zbornik radova / Ščulac-Domac, Marija ; Vančina, Franjo (ur.).
Šibenik: Hrvatska gospodarska komora (HGK), 2006. str. 167-174 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 249712 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pregled sadašnjeg i naznake budućeg korištenja geotermalne energije u Republici Hrvatskoj
(Review of Geothermal Energy Utilization in Republic of Croatia in the Present and the Future)
Autori
Kovačić, Miron
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Stručni skup s međunarodnim sudjelovanjem. Obnovljivi izvori energije u Republici Hrvatskoj (energija vjetra malih vodotoka i geotermalnih voda). Zbornik radova
/ Ščulac-Domac, Marija ; Vančina, Franjo - Šibenik : Hrvatska gospodarska komora (HGK), 2006, 167-174
Skup
Obnovljivi izvori energije u Republici Hrvatskoj (energija vjetra malih vodotoka i geotermalnih voda). Stručni skup s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 28.05.2006. - 31.05.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
obnovljivi izvori; geotermalna energija; geotermalna voda; Hrvatska
(renewable resources; geothermal energy; geothermal water; Croatia)
Sažetak
U okviru svoje djelatnosti Hrvatski geološki institut prikuplja podatke o geotermalnim resursima i njihovom korištenju te izvodi istraživačke projekte za njihovo pronalaženje, korištenje i zaštitu. Na temelju tih aktivnosti u radu se ukratko prezentira pregled sadašnjeg korištenja geotermalne energije u području Hrvatske. Korišteni geotermalni resursi u Hrvatskoj prema najčešće upotrebljavanoj geotermijskoj klasifikaciji pripadaju niskoentalpijskim resursima. Geotermalne vode s izvorišta i/ili kaptaža, zdenaca i bušotina do dubine od stotinjak metara sada se u Hrvatskoj koriste na 17 lokacija, a na 10 lokacija koriste se vode otkrivene dubokim bušotinama (400– 1800 m). Načini na koji se termalna voda koristi na pojedinim lokacijama vrlo su različiti i ovise o njenoj temperaturi i potrebama korisnika. Geotermalna voda koristi se na sljedeće načine: za zagrijavanje vode (izmjenjivači topline) i prostorija, u bazenima za kupanje i u balneoterapiji, za uzgoj bilja i riba, kao sanitarna voda, voda za piće (vodovod), stolna voda (punjenje boca) i mineralna voda. Na većini lokacija termalna voda koristi se istovremeno na više načina. Prema nekim proračunima tijekom 2004. godine iz geotermalne vode se iskoristilo oko 680 TJ toplinske energije. Obzirom na poznate geotermalne značajke prostora i očekivane trendove potreba u sljedećih desetak godina u Hrvatskoj se može očekivati značajan porast korištenja geotermalne energije, poglavito za zagrijavanje prostorija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija, Rudarstvo, nafta i geološko inženjerstvo, Temeljne tehničke znanosti