Pregled bibliografske jedinice broj: 244728
Organizacijsko-ekonomski koncept zadružne mreže hladnjača za voće i povrće s obiteljskih gospodarstava u Hrvatskoj
Organizacijsko-ekonomski koncept zadružne mreže hladnjača za voće i povrće s obiteljskih gospodarstava u Hrvatskoj // Actual tasks on agricultural engineering / Silvio Košutić (ur.).
Zagreb: Zavod za mehanizaciju poljoprivrede Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2006. str. 457-466 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 244728 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Organizacijsko-ekonomski koncept zadružne mreže hladnjača za voće i povrće s obiteljskih gospodarstava u Hrvatskoj
(Organizational-economic concept of co-operative cold storage network for fruit and vegetable from family farms)
Autori
Tratnik, Miroslav ; Grgić, Ivo ; Pliestić, Stjepan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Actual tasks on agricultural engineering
/ Silvio Košutić - Zagreb : Zavod za mehanizaciju poljoprivrede Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2006, 457-466
Skup
34. International symposium on agricultural engineering
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 21.02.2006. - 24.02.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Obiteljska poljoprivredna gospodarstva; voće; povrće; hladnjače
(family farms; fruit; vegetable; cold storage)
Sažetak
Proizvođači s malim proizvodnim površinama nemaju ekonomskog opravdanja za koncept "hladnjača u svako dvorište". Taj koncept ne može se opravdati niti ekonomijom razmjera, niti visinom društvene cijene investicije, niti kroz učinkovitost potpora kapitalnim ulaganjima u poljoprivredu, a najmanje zbog visokih fiksnih troškova po objektu. Proizvodno usitnjena i infrastrukturno neorganizirana obiteljska poljoprivreda gospodarstva nemaju mogućnost ozbiljnijeg tržišnog nastupa i natjecanja. Primjerice kod jabuka, preko 66 % ukupne površine smješteno je na posjedima ukupne veličine do 5 ha. Četiri petine (80, 4 %) površina i proizvodnje jabuke odvija se na gospodarstvima veličine do 10 ha, a svega 20 % ukupnih površina pod jabukom imaju gospodarstva veličine preko 10 ha. Tek se ova gospodarstva, u našim uvjetima, mogu organizirati kao samostalna poduzeća odnosno kao tehnološko i tržišno zaokružena cjelina. Ova bi se gospodarstva zbog svoje proizvodne snage mogla opskrbiti i hlađenim prostorom kao samostalna voćarska poduzeća. Ostali se, po kapacitetima i proizvodnji manji proizvođači, trebaju organizirati u sustav mreže hladnjača kako bi kroz sustav sinergije povećali svoju pojedinačnu konkurentnost. Mreža hladnjača je najprihvatljivije sustavno rješenje problema povezivanja velikog broja gospodarskih jedinica razasutih na širokom proizvodnom prostoru. Nacionalnom mrežom hladnjača troškovno bi se optimizirala opskrbno-prodajna logistika voćara i povrćara s obiteljskih gospodarstava. Također bi se smanjili opći troškovi pojedinačne izgradnje, standardizirala bi se tehnologija i kvaliteta čuvanja proizvoda, osigurala mogućnost licenciranja hladnjače kao preduvjet za uvođenje skladišnice kao kolaterale za kredite proizvođača u obrtna sredstva te omogućilo skupno strateško istraživanje tržišta i uvođenje « ; ; brand name-a» ; ; za određenu vrstu voća i povrća. Nacionalnom mrežom hladnjača pojačala bi se kontrola ekološki incidentnih situacija s jednog mjesta, olakšalo uvođenje e-trgovine voćem i povrćem kao i olakšalo druge servisne poslove u ime i za račun voćara i povrćara vezanih uz zajedničku hladnjaču.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)