Pregled bibliografske jedinice broj: 243703
Zalihosna uporaba prijedloga od u posvojnome značenju
Zalihosna uporaba prijedloga od u posvojnome značenju // Rasprave Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje, 80 (2005), 31; 41-50 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 243703 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zalihosna uporaba prijedloga od u posvojnome značenju
(The Redundancy of the Preposition ot in Phrases of Possession)
Autori
Čelić, Željka
Izvornik
Rasprave Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje (1331-6745) 80
(2005), 31;
41-50
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
formula ot + imenica (gen.) = posvojnost; imenica u genitivu za riječi domaćega porijekla; imenica u nominativu za riječi stranog (engleskoga) porijekla
(formula ot + noun (gen.) = possessivity; noun in genitive for Russian words; noun in nominative for foreign (english) words)
Sažetak
U radu se analizira uporaba prijedloga od u ruskome standardnome jeziku u sintagmama s posvojnim značenjem. Pri izricanju posvojnosti norma ruskoga jezika (kao i hrvatskoga) ne dopušta primjenu prijedloga od, jer takve sintagme mogu funkcionirati bez toga prijedloga. Neuporaba prijedloga ne narušava i ne sužava značenje sintagme.
Izvorni jezik
Hrvatski
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Linguistics and Language Behavior Abstracts
- Linguistic Bibliography