Pregled bibliografske jedinice broj: 239472
Privatno arhivsko gradivo u Republici Hrvatskoj
Privatno arhivsko gradivo u Republici Hrvatskoj // Varstvo arhivskega gradiva privatne provenience : 22. zborovanje : zbornik referatov / Nared, Andrej (ur.).
Ljubljana: Arhivsko društvo Slovenije, 2005. str. 83-86 (poster, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 239472 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Privatno arhivsko gradivo u Republici Hrvatskoj
(Private archival records in the Republic of Croatia)
Autori
Heđbeli, Živana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Varstvo arhivskega gradiva privatne provenience : 22. zborovanje : zbornik referatov
/ Nared, Andrej - Ljubljana : Arhivsko društvo Slovenije, 2005, 83-86
ISBN
961-6143-21-2
Skup
22. Zborovanje Arhivsko društvo Slovenije : Varstvo arhivskega gradiva privatne provenience
Mjesto i datum
Murska Sobota, Slovenija, 12.10.2005. - 14.10.2005
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
arhiv; Republika Hrvatska; privatno arhivsko gradivo; zakon
(archives; Republic of Croatia; private archival records; law)
Sažetak
Rad obrađuje arhivsku, relevantnu legislativu vezanu uz privatno arhivsko gradivo u Republici Hrvatskoj, daje kratak pregled stvarnog stanja privatnoga gradiva, i ističe neke od problema vezane uz ovu prevažnu problematiku. U RH arhivsko je gradivo od interesa za RH i ima njezinu osobitu zaštitu. Arhivsko i registraturno gradivo zaštićeno je bez obzira na to u čijem je vlasništvu ili posjedu, odnosno kod koga se nalazi, te je li registrirano ili evidentirano. Osamostaljivanje RH 1990. g. i novo državno i društveno ustrojstvo dovelo je do niza promjena koje su, na posredan i neposredan način, zahvatile i područje arhivske službe i arhivskog zakonodavstva. Bitna je novost privatno gradivo. Imatelji privatnoga arhivskog gradiva koji iz bilo koje osnove čuvaju arhivsko gradivo ili pojedinačne dokumente trajne vrijednosti, obavezni su: obavijestiti nadležni državni arhiv o posjedovanju gradiva, čuvati gradivo i poduzimati mjere potrebne za njegovo sigurno čuvanje i zaštitu, srediti gradivo i izraditi popis, dopustiti ovlaštenoj osobi nadležnoga državnog arhiva da pregleda gradivo i po potrebi provede sigurnosno snimanje. Hrvatski državni arhiv od 2002. g. vodi Upisnika vlasnika i imatelja privatnoga arhivskoga gradiva u RH, u Upisnik je upisano 28 vlasnika, odnosno imatelja. Stanje privatnoga gradiva prikazano je putem opisa stanja gradiva parlamentarnih stranaka. Cijela zemlja, uprava, javne službe, jednako kao i privatne osobe, nemaju dovoljno iskustva s privatnim vlasništvom. Hrvatska arhivska služba nema dovoljno materijalnih i ljudskih resursa, a veliki su problem i nedorečeni i nejasni zakoni. Domovinski rat i privatizacija uzrokovali su uništavanje dijela arhivskog gradiva, posebice u onim područjima gdje je rat ostavio duboke tragove. Nerijedak je slučaj uništavanja gradiva privatiziranih poduzeća. Gradivo privatiziranih poduzeća ugrožava i nedostatak prostora u arhivima za preuzimanje bivšeg društvenog gradiva nastalog do pretvorbe. Privatno je gradivo sastavni i nezaobilazni dio memorije društva. Za ispravno i uravnoteženo poimanje vlastite povijesti neophodno je kako gradivo nastalo radom tijela uprave, tako i ono privatnih pravnih i fizičkih osoba. Privatno je gradivo krucijalan izvor za razumijevanje političke, socijalne i svake druge povijesti, posebice one druge polovice 20. i početka 21. stoljeća. Stoga je potrebno, a što je i dužnost sadašnje generacije prema budućim, pokloniti punu pažnju pitanjima čuvanja i zaštite privatnoga gradiva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti