Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 228719

Međuodnos solidarnosti i općega dobra u Hrvatskoj


Marasović, Špiro
Međuodnos solidarnosti i općega dobra u Hrvatskoj // Knjiga sažetaka / Centar za promicanje socijalnoga nauka Crkve, Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Hrvatski Caritas, Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Revija za socijalnu politiku (ur.).
Zagreb: Glas Koncila, 2005. str. 25-28. (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)


CROSBI ID: 228719 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Međuodnos solidarnosti i općega dobra u Hrvatskoj
(Mutual relations between solidarity and the common good in Croatia)

Autori
Marasović, Špiro

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni

Izvornik
Knjiga sažetaka / Centar za promicanje socijalnoga nauka Crkve, Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Hrvatski Caritas, Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Revija za socijalnu politiku - Zagreb : Glas Koncila, 2005, 25-28.

Skup
Međunarodna znanstvena konferencija Siromaštvo i solidarnost: Hrvatska u proširenoj Europi

Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 14.10.2005. - 15.10.2005

Vrsta sudjelovanja
Predavanje

Vrsta recenzije
Nije recenziran

Ključne riječi
Sociološka istraživanja vjere u morala u Hrvatskoj; Sollicitudo rei socialis; opće dobro u Hrvatskoj; dobrotvorne ustanove; eklazijalni idikativ; eklezijalni imperativ
(Sociological researches about faith and moral; Sollicitudo rei socialis; common good in Croatia; charitable organizations; ecclesiastic indicative; ecclesiastic imperative)

Sažetak
Autor se u istraživanju međuodnosa solidarnosti i općega dobra poslužio rezultatima do kojih su došla recentna sociološka istraživanja vjere na području Hrvatske ("Vjera i 25 moral u Hrvatskoj", "Aufbruch", "EVS-1999", "Praćenje siromaštva u Hrvatskoj" i sl.), dok za referentni metodološki okvir, uz logiku socijalnoga nauka Crkve, usvaja i teze iz teorije "političke kulture demokracije". Za pojam solidarnosti pak, i za opravdanost ovako formuliranoga naslova rada, autor uzima definiciju solidarnosti Ivana Pavla II. koji u enciklici "Sollicitudo rei socijalis" solidarnost definira kao "čvrstu i postojanu odlučnost zauzeti se za opće dobro" (38). Pristupajući na taj način zadanoj temi, autor najprije propitkuje razinu motivacije društvenoga djelovanja u hrvatskom društvu, pri čemu dolazi do zaključka da su i vjera i humanistička ideja, kao mogući motivacijski faktori u hrvatskom društvu vrlo slabi, što će reći da onda ni o eventualno vjerskim razlozima za solidarno djelovanje ne može biti riječi, bar ne za širu populaciju. Pa ni sama praksa ne ukazuje na ozbiljniju opredijeljenost građana na solidarno zauzimanje oko općega dobra. Više, naime, od 90% građana ne sudjeluje ni u kakvoj dobrotvornoj organizaciji. Od institucija pak koje se po definiciji bave solidarnim djelovanjem, kao što su država, Crkva, Caritas i međunarodne dobrotvorne ustanove, hrvatski građani imaju najveće povjerenje u Caritas, zatim Crkvu, dok je država tek na 4. mjestu. Pa ipak, građani i od države u velikom postotku očekuju socijalnu aktivnost, što će reći da oni solidarnost shvaćaju više kao tuđu dužnost, a svoje pravo, nego obratno, tj. kao svoju dužnost, a tuđe pravo, što bi bilo više u skladu s vjerom. Budući da se apsolutna većina hrvatskih građana izjašnjava katolicima, ovakvi rezultati tomu izjašnjavanju ne idu u prilog, naprotiv oni su s njime u raskoraku. Sociološka i politološka tumačenja za takvo što mogu biti brojna, no teško da ona mogu biti i dostatna, budući da ni jedna sociološka okolnost u hrvatskom narodu nije tako konstantna kao što je to katolička vjera. Stoga, promatrajući ovakvo stanje u koordinatama političke kulture demokracije, ovdje uočavamo i eklezijalni indikativ i eklezijalni imperativ. Indikativ je u svemu onome pozitivnome na čemu se temelji i golemo povjerenje koje građani Hrvatske ipak gaje prema Crkvi, poglavito u socijalnom pogledu, a eklezijalni impretaiv je sadržan u normativnim odrednicama socijalnoga nauka Crkve, kao socijalnom pastoralu, u zahtjevima civilnoga društva i u očekivanjima samih građana.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Teologija



POVEZANOST RADA


Projekti:
0203007

Ustanove:
Katolički bogoslovni fakultet, Zagreb

Profili:

Avatar Url Špiro Marasović (autor)


Citiraj ovu publikaciju:

Marasović, Špiro
Međuodnos solidarnosti i općega dobra u Hrvatskoj // Knjiga sažetaka / Centar za promicanje socijalnoga nauka Crkve, Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Hrvatski Caritas, Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Revija za socijalnu politiku (ur.).
Zagreb: Glas Koncila, 2005. str. 25-28. (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
Marasović, Š. (2005) Međuodnos solidarnosti i općega dobra u Hrvatskoj. U: Centar za promicanje socijalnoga nauka Crkve, Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Hrvatski Caritas, Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Revija za socijalnu politiku (ur.)Knjiga sažetaka.
@article{article, author = {Marasovi\'{c}, \v{S}piro}, year = {2005}, pages = {25-28.}, keywords = {Sociolo\v{s}ka istra\v{z}ivanja vjere u morala u Hrvatskoj, Sollicitudo rei socialis, op\'{c}e dobro u Hrvatskoj, dobrotvorne ustanove, eklazijalni idikativ, eklezijalni imperativ}, title = {Me\djuodnos solidarnosti i op\'{c}ega dobra u Hrvatskoj}, keyword = {Sociolo\v{s}ka istra\v{z}ivanja vjere u morala u Hrvatskoj, Sollicitudo rei socialis, op\'{c}e dobro u Hrvatskoj, dobrotvorne ustanove, eklazijalni idikativ, eklezijalni imperativ}, publisher = {Glas Koncila}, publisherplace = {Zagreb, Hrvatska} }
@article{article, author = {Marasovi\'{c}, \v{S}piro}, year = {2005}, pages = {25-28.}, keywords = {Sociological researches about faith and moral, Sollicitudo rei socialis, common good in Croatia, charitable organizations, ecclesiastic indicative, ecclesiastic imperative}, title = {Mutual relations between solidarity and the common good in Croatia}, keyword = {Sociological researches about faith and moral, Sollicitudo rei socialis, common good in Croatia, charitable organizations, ecclesiastic indicative, ecclesiastic imperative}, publisher = {Glas Koncila}, publisherplace = {Zagreb, Hrvatska} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font