Pregled bibliografske jedinice broj: 219882
Učinkovitost liječenja akutne bakterijske upale srednjeg uha u djece amoksicilin-klavulanskom kiselinom
Učinkovitost liječenja akutne bakterijske upale srednjeg uha u djece amoksicilin-klavulanskom kiselinom // IV. KONGRES HRVATSKOG DRUŠTVA ZA OTORINOLARINGOLOGIJU I KIRURGIJU GLAVE I VRATA - ZBORNIK SAŽETAKA / Hrvatsko društvo za otorinolaringologiju i kirurgiju glave i vrata Hrvatskog liječničkog zbora (ur.).
Poreč: Hrvatsko društvo za otorinolaringologiju i cervikofacijalnu kirurgiju, 2005. (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 219882 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učinkovitost liječenja akutne bakterijske upale srednjeg uha u djece amoksicilin-klavulanskom kiselinom
(The effect in treatment of chronic suppurative otitis media with Amoxicillin-Clavulonic Acid)
Autori
Bilić, Mario ; Poje, Gorazd ; Prstačić, Ratko ; Branica, Srećko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
IV. KONGRES HRVATSKOG DRUŠTVA ZA OTORINOLARINGOLOGIJU I KIRURGIJU GLAVE I VRATA - ZBORNIK SAŽETAKA
/ Hrvatsko društvo za otorinolaringologiju i kirurgiju glave i vrata Hrvatskog liječničkog zbora - Poreč : Hrvatsko društvo za otorinolaringologiju i cervikofacijalnu kirurgiju, 2005
Skup
IV. KONGRES HRVATSKOG DRUŠTVA ZA OTORINOLARINGOLOGIJU I KIRURGIJU GLAVE I VRATA
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 18.05.2005. - 21.05.2005
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kronična upala srednjeg uha; amoksicilin-klavulanska kiselina
(Otitis media chr; Amoxicillin-Clavulonic Acid)
Sažetak
Cilj je istraživanja ispitati učinkovitost peroralne antibiotske terapije amoksicilin-klavulanskom kiselinom u djece oboljele od akutne bakterijske upale srednjeg uha. U studiju je ušlo 32 djece u dobi od 10 mjeseci do 14 godina, koja su ambulantno liječena u klinici za ORL i kirurgiju glave i vrata KBC Šalata pod kliničkom slikom akutne bakterijske upale srednjeg uha u razdoblju od listopada 2004. do ožujka 2005. Uvjet za ulazak u studiju bili su, osim kliničkog nalaza na uhu, povišena temperatura, leukocitoza, te mukopurulentni iscjedak iz nosa. U studiju nisu ušli bolesnici sa kliničkom slikom kataralneupale srednjeg uha, oni kojima je bila potrebna kirurška intervencija (paracenteza, mastoidektomija), oni kod kojih u brisu nazofarinksa nije dokazan bakterijski uzročnik, te oni koji su u prethodnih 10 dana iz bilo kojeg razloga primali antibiotsku terapiju. Bris nazofarinksa je u sve djece uziman prije samog početka terapije, te sedmi dan nakon završene terapije. Bolesnici su kroz 7 dana primali 0, 6 ml/kg suspenzije podijeljeno u dvije jednake doze, te lokalnu dekongestivnu terapiju u nos. U brisevima su izolirani S. pneumoniae u 37, 5%, H. influenzae u 31, 3%, M. catarrhalis u 25%, S. pyogenes u 3, 1%, miješana flora u 3, 1% slučajeva. Kontrolni bris bio je sterilan u 93, 7% slučajeva, dok su se klinički simptomi bolesti povukli u čak 96, 9% slučajeva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti