Pregled bibliografske jedinice broj: 213892
Posebnosti u dijagnostici gravidnosti košuta
Posebnosti u dijagnostici gravidnosti košuta // 1thinternational symosium "Game and ecology" : Abstracts / Zdravko Janicki (ur.).
Zagreb, 2005. str. 39-39 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 213892 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Posebnosti u dijagnostici gravidnosti košuta
(Specificity of pregnancy diagnostic in doe deer)
Autori
Prvanović, Nikica ; Cergolj, Marijan ; Tomašković, Antun ; Dobranić, Tomislav ; Getz, Iva ; Samardžija, Marko ; Grizelj, Juraj ; Vince, Silvijo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
1thinternational symosium "Game and ecology" : Abstracts
/ Zdravko Janicki - Zagreb, 2005, 39-39
Skup
International symosium " Game and ecology" (1 ; 2005)
Mjesto i datum
Brijuni, Hrvatska, 10.10.2005. - 14.10.2005
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
košuta; gravidnost; ultrazvuk; BPSP; estron sulfat
(doe; pregnancy; ultrasound; BPSP; oestron sulphat)
Sažetak
Interes za kontrolom, uzgojem i razmnažanjem jelena postoji oduvijek a danas ima sve veći značaj. Stoga je od presudne važnosti poznavati metode kojima se sa sigurnošću može utvrditi gravidnost u košuta bez obzira na to da li žive u uzgajalištu ili u lovištu. Od osobitog značaja su posredne metode koje možemo primijeniti indirektno i retrogradno, dakle koje iziskuju manje manipulacija s košutama. Za razliku od domaćih sisavaca (konja, goveda, ovaca i svinja) kod kojih je postotak rane embrionalne smrtnosti u prvim tjednima nakon koncepcije vrlo značajan, kod košuta udio rane embrionalne smrtnosti je zanemariv i iznosi svega 2, 8%. Tradicionalne metode koje se koriste za dijagnostiku gravidnosti u domaćih preživača kao što su određivanje progesterona i rektalna pretraga, nisu pogodne za dijagnostiku gravidnosti u jelena. Ultrazvučne pretrage, dijagnostika i praćenje gravidnosti u jelena lopatara i običnog jelena se pak provode od početka devedesetih. Pri tome se koristi linearna sonda od 5 MHz s kojom je moguće transabdominalno pratiti gravidnost od 7. do 17. tjedna gravidnosti, dok je transrektalno moguće utvrditi graviditet već sa 21 dan. Zbog nedovoljnih podataka o reprodukciji i nemogućnosti sputavanja životinje, preporuča se sprovoditi laboratorijske testove na gravidnost kao što su određivanje BPSP (bovine pregnancy specific proteins) odnosno PAG (pregnancy associated glycoproteins) i estradiol sulfata iz seruma košute kao i određivanje konjugata estrona i pregnandiol-3-alfa-glukuronida iz urina. Uzimanje krvi i određivanje BPSP nakon 30. dana gravidnosti jednako je pouzdana metoda kao i transrektalna ultrazvučna pretraga, a kako je bitno manje stresna za košute smatramo je metodom izbora u kontroli reprodukcije u košuta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb
Profili:
Tomislav Dobranić
(autor)
Juraj Grizelj
(autor)
Silvijo Vince
(autor)
Marko Samardžija
(autor)
Iva Getz
(autor)
Marijan Cergolj
(autor)
Nikica Prvanović Babić
(autor)
Antun Tomašković
(autor)