Pregled bibliografske jedinice broj: 211478
Prikaz razvoja novih brzih tehnika za dijagnostiku goveđeg spongiformnig encefalitisa (GSE)
Prikaz razvoja novih brzih tehnika za dijagnostiku goveđeg spongiformnig encefalitisa (GSE) // Veterinarski dani 2001 / Balenović, Tomislav (ur.).
Zagreb: Hrvatska veterinarska komora, 2001. str. 36-37 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 211478 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prikaz razvoja novih brzih tehnika za dijagnostiku goveđeg spongiformnig encefalitisa (GSE)
(Development of new rapid test for bovine spongiphorm encephalopathies (BSE))
Autori
Ramljak, Sanja, Bilandžić, Nina, Mihaljević, Željko, Šoštarić, Branko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Veterinarski dani 2001
/ Balenović, Tomislav - Zagreb : Hrvatska veterinarska komora, 2001, 36-37
Skup
Hrvatski veterinarski dani 2001
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 17.10.2001. - 20.10.2001
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
brzi testovi; GSE
(rapid tests; BSE)
Sažetak
Prionske bolesti karakterizirane su trijadom patoloških lezija u mozgu inficiranih jedinki: hipertrofijom i hiperplazijom astrocita, gubitkom neurona i vakuoliziranjem neuronskih stanica. Pojavljivanje kliničkih znakova bolesti dugotrajno je, a patološke promjene u mozgu inficiranih jedinki krajnji su produkti delikatnog procesa promjena u metabolizmu membrane proteina PrP (prion protein). Sami klinički znaci bolesti su nedovoljni za potvrdu Transmisivne spongiformne encefalopatije (TSE) Za dijagnostiku GSE do sada ne postoji pouzdan in vivo test što znači da se dijagnoza može potvrditi samo post mortem tehnikama. Uobičajena histopatološka dijagnoza GSE-a osniva se na prepoznavanju spongioformnih promjena u mozgu i vakuolizaciji nervnog tkiva inficiranih jedinki. Imunohistokemijska detekcija PrP-a pouzdana je dijagnostička metoda koja omogućuje detekciju nakupljenog PrP i nekoliko mjeseci prije pojavljivanja kliničkih znakova bolesti. Nedostatak histoloških i imunohistoloških metoda je dugotrajnost njihove izvedbe i nepogodnost pregledavanja velikog broja uzoraka. Western blot (WB) analizom može se pouzdano detektirati nakupljeni PrPSc čak i u autoliziranim tkivima nekoliko mjeseci prije pojavljivanja kliničkih znakova bolesti. Kritični korak pri korištenju ove dijagnostičke metode kao i u novije vrijeme sve više korištenih ELISA ( enzyme-linked immunosorbent assay) sustava je digestija PrPC. Prednost WB i ELISA metoda za detekciju GSE-a je mogućnost pregledavanja velikog broja uzoraka što je jedan od osnovnih preduvjeta uspješnog dijagnostičkog testa. Međutim, nedostatak podataka o povezanosti vremenskog tijeka nakupljanja PrPSc i infektivnosti tijekom razvitka GSE-a u goveda znači da je osjetljivost ovih biokemijskih metoda za predkliničku dijagnostiku nepoznata. Nove inicijative Svjetske zdravstvene organizacije kreću se u smjeru osiguravanja standardnih preparacija ljudskih i životinjskih TSE-om inficiranih tkiva što bi trebalo olakšati usporedbu i procjenu budućih dijagnostičkih testova.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatski veterinarski institut, Zagreb
Profili:
Branko Šoštarić
(autor)
Nina Bilandžić
(autor)
Željko Mihaljević
(autor)
Sanja Ramljak
(autor)