Pregled bibliografske jedinice broj: 210050
Utjecaj udjela kiselog tijesta i trajanja fermentacije na svojstva vučenog tijesta
Utjecaj udjela kiselog tijesta i trajanja fermentacije na svojstva vučenog tijesta // Zbornik sazetaka 3. međunarodnog kongresa i 5. hrvatskog kongresa tehnologa proizvodnje i prerade brašna BRASNO-KRUH '05 / Ugarčić-Hardi, Ž. (ur.).
Osijek: Prehrambeno tehnološki fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2005. (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 210050 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj udjela kiselog tijesta i trajanja fermentacije na svojstva vučenog tijesta
(Influence of different sourdough shares and the fermentation time on braked dough characteristics)
Autori
Koceva Komlenić, Daliborka ; Ugarčić-Hardi, Žaneta ; Uzelac, Branko ; Radočaj, Ljiljana ; Jukić, Marko ; Vračević, Tomislav ; Kuleš, Anđa ; Sabo, Mirjana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sazetaka 3. međunarodnog kongresa i 5. hrvatskog kongresa tehnologa proizvodnje i prerade brašna BRASNO-KRUH '05
/ Ugarčić-Hardi, Ž. - Osijek : Prehrambeno tehnološki fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2005
Skup
3. International Congress FLOUR-BREAD '05 and 5. Croatian Congress of Cereal Technologists
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 26.10.2005. - 29.10.2005
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
starter kulture; kiselo tijesto; vučeno tijesto
(starter; sourdough; braked dough)
Sažetak
Priprava kruha pomoću prirodnog sredstva za dizanje tijesta je najstariji način dizanja tijesta u proizvodnji kruha. Prirodno sredstvo za dizanje tijesta danas zovemo kiselo tijesto (starter). Kiselo tijesto je smjesa brašna i vode u kojoj se prirodno nalaze ili su inokulirani kvasci i bakterije koji sudjeluju u dizanju tijesta i formiranju arome. U pripremi kiselog tijesta koriste se mješovite ili pojedinačne starter kulture. U ovom radu upotrebljena je heterofermentativna bakterija mliječno-kiselog vrenja Lactobacillus brevis. Cilj rada bio je praćenje fizikalno-kemijskih i senzorskih svojstava vučenog tijesta u odnosu na postotak dodanog kiselog tijesta i vrijeme fermentacije, a u svrhu poboljšanja kakvoće gotovog proizvoda. Određivana su fizikalno-kemijska svojstva kiselog tijesta, zamjesa za vučeno tijesto i gotovog proizvoda – kora za pite i savijače, a potom senzorska svojstva gotovog proizvoda. Dobiveni rezultati pokazali su da različiti udjeli kiselog tijesta u zamjesu za vučeno tijesto kao i vrijeme fermentacije kiselog tijesta dovode do promjene fizikalno-kemijskih svojstava ispitivanih uzoraka. Senzorska ocjena gotovog proizvoda nije pokazala postojanje razlika između kora bez i s dodatkom kiselog tijesta.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Prehrambena tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
0113002
Ustanove:
Prehrambeno-tehnološki fakultet, Osijek
Profili:
Daliborka Koceva Komlenić
(autor)
Žaneta Ugarčić-Hardi
(autor)
Marko Jukić
(autor)
Mirjana Sabo
(autor)