Pregled bibliografske jedinice broj: 208487
Praćenje nastajanja višeslojeva polikation / diblok-kopolimer primjenom metode optičke reflektometrije
Praćenje nastajanja višeslojeva polikation / diblok-kopolimer primjenom metode optičke reflektometrije // XIX. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera : knjiga sažetaka / Rapić, Vladimir ; Rogošić, Marko (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa/Kemija u industriji, 2005. str. 177-177 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 208487 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Praćenje nastajanja višeslojeva polikation /
diblok-kopolimer primjenom metode optičke
reflektometrije
(Monitoring of formation of polycation /
diblock-co-polymer multilayers by means of
optical reflectometry method)
Autori
Smolska, Agata Kamila ; Kovačević, Davor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XIX. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera : knjiga sažetaka
/ Rapić, Vladimir ; Rogošić, Marko - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa/Kemija u industriji, 2005, 177-177
ISBN
953-6894-23-8
Skup
XIX. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 24.04.2005. - 27.04.2005
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
optička reflektometrija ; višeslojevi ; diblok-kopolimeri ; polikationi
(optical reflectometry ; multilayers ; diblock-co-polymers ; polycations)
Sažetak
Metoda optičke reflektometrije, koja se pokazala iznimno pogodnom za praćenje nastajanja polielektrolitnih višeslojeva, primijenjena je na istraživanje nastajanja višeslojeva koji se formiraju uzastopnom naizmjeničnom adsorpcijom nekog nabijenog kationskog homopolimera i suprotno nabijenog diblok-kopolimera na površinu metalnog oksida. Korišten je diblok-kopolimer koji sadrži negativno nabijeni blok i neutralni hidrofilni blok. Istraživan je utjecaj veličine neutralnog bloka diblok-kopolimera i ionske jakosti na proces adsorpcije na površinu slicijeva oksida. U svim eksperimentima kao kationski polielektrolit korišten je poli-(2-vinil-N- metilpiridinijev jodid) (PVP), dok je kao diblok-kopolimer korišten sustav poliakrilna kiselina-poliakrilamid (PAA-PAM). Ispitana su tri diblok-kopolimera koji su sadržavali različite udjele nabijenog i neutralnog bloka, i to: PAA42-PAM42, PAA42-PAM208 i PAA42-PAM417. Ionska jakost kontrolirana je dodatkom vodene otopine kalijeva klorida i iznosila je Ic=10-4 mol dm-3 odnosno Ic=5x10-4 mol dm-3. Pokazano je da veličina neutralnog bloka diblok- kopolimera znatno utječe na proces nastajanja višesloja, te da je ukupna debljina nastalog višesloja najmanja u slučaju primjene najvećeg neutralnog bloka (PAA42-PAM417). Također je pokazano da stabilnost višesloja ovisi o ionskoj jakosti, te je potvrđeno da je pri višim ionskim jakostima izraženiji proces desorpcije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
0119620
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Davor Kovačević
(autor)