Pregled bibliografske jedinice broj: 201443
Etnička raznolikost zajednice kao njena komparativna prednost
Etnička raznolikost zajednice kao njena komparativna prednost, 2005. (ostalo).
CROSBI ID: 201443 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Etnička raznolikost zajednice kao njena komparativna prednost
(Ethnic diversity of the community as its comparative advantage)
Autori
Čačić-Kumpes, Jadranka
Izvornik
Vukovar: Europski dom Vukovar [brošura]
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, ostalo
Godina
2005
Ključne riječi
etnička različitost; kulturna različitost; etničnost; kultura; identitet; nacija; etničke manjine; interkulturalizam; interkulturna komunikacija; Europa; Hrvatska
(ethnic diversity; cultural diversity; ethnicity; culture; identity; nation; ethnic minority; interculturalism; intercultural communication; Europe; Croatia)
Sažetak
U radu se nastoji odgovoriti na pitanja: O čemu u stvari mislimo kada govorimo o etničkim i kulturnim različitostima? Koji je širi kontekst razmatranja etničkih i kulturnih različitosti i kojim se pojmovima služimo u njihovu razmatranju? Bez obzira na to razumije li se etničku i kulturnu različitost kao smetnju ili kao plemenito bogatstvo, valja je prihvatiti kao datost. Etnička različitost svakodnevica je svih europskih država. Nemoguće je pronaći europsku zemlju, koliko god ona nacionalno homogena bila, bez etničkih skupina koje “ remete” kulturnu i etničku uniformnost. Hrvatska, kao uostalom i druge srednjoeuropske zemlje ponikle iz višeetničkog carstva, u tom pogledu potpuno odražava europsku sliku. Povezivanje socijalnopsiholoških (univerzalnost mehanizama komuniciranja među grupama), socijalnohistorijskih (postojanost kulturnih grupa i grupnih identiteta) i socioloških znanja (isprepletenost društva i kulture, međuzavisnost kulture i kulturnog identiteta, društvena uvjetovanost komunikacije) u cjelinu i dovođenje te cjeline u vezu sa suvremenim europskim procesima ujedinjavanja i nacionalnih samoodređenja govori u prilog interkulturalističkom konceptu utemeljenom na ideji o uspostavljanju ravnopravne komunikacije među kulturama. U tom kontekstu se zaključuje da je važno znati odrediti i odabrati kulturni model koji podjednako dobro odgovara naravi kulture, potrebama pojedinaca i istinskim demokratskim odnosima u društvu. To je ujedno i svojevrsni postmoderni moralni imperativ uređivanja života s prihvaćanjem prava na različitost.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
Napomena
Predavanje održano na Tribini Europskog doma Vukovar ; 4/12