Pregled bibliografske jedinice broj: 198654
Sudjelovanje laboratorija za vode ŠNZ "Andrija Štampar" u QualcoDanube međunarodnim poredbenim ispitivanjima
Sudjelovanje laboratorija za vode ŠNZ "Andrija Štampar" u QualcoDanube međunarodnim poredbenim ispitivanjima // Knjiga sažetaka
Rijeka: Revelin, 2000. str. 95-96 (poster, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 198654 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sudjelovanje laboratorija za vode ŠNZ "Andrija Štampar" u QualcoDanube međunarodnim poredbenim ispitivanjima
(Participation of laboratory for water analysis of School of Public Health Andrija Stampar in QUALCODanube intercomparision study)
Autori
Marijanović Rajčić, Marija ; Jakovčić, Tomislav ; Senta, Ankica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Knjiga sažetaka
/ - Rijeka : Revelin, 2000, 95-96
Skup
6. stručni sastanak laboratorija ovlaštenih za ispitivanje voda
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 25.05.2000. - 29.05.2000
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
međulaboratorijska poredbena ispitivanja; uzorci površinske vode; uzorci otpadne vode; sediment
(interlaboratory comparision study; surface water samples; wastewater samples; sediment)
Sažetak
U okviru programa zaštite okoliša u slivu rijeke Dunav odvija se od 1993. god. međunarodni program međulaboratorijskih poredbenih ispitivanja (interkalibracija) pod nazivom QualcoDanube, a u organizaciji Instituta za ispitivanje voda (VITUKI) iz Budimpešte. U program QualcoDanube uključeni su laboratoriji iz 12 podunavskih zemalja, a od 1996. god. i 7 laboratorija iz zemalja crnomorskog sliva. Laboratorij za vode Škole narodnog zdravlja "Andrija Štampar" uključen je u spomenuti program međulaboratorijskih poredbenih ispitivanja od početka, kao referentni laboratorij za pokazatelje koje nacionalni referentni laboratorij Instituta "Ruđer Bošković" ne određuje. U QualcoDanube program su iz Hrvatske uključeni i ostali laboratoriji koji obavljaju monitoring na vodama podunavskog sliva – zavodi za javno zdravstvo iz Osijeka, Varaždina i Siska, a od 1998. god. i Glavni vodnogospodarski laboratorij. Međulaboratorijska poredbena ispitivanja provodila su se s različitom učestalošću u početku, a od 1996. god. provode se kvartalno na različitim vrstama uzoraka – površinska voda, otpadna voda i sediment. Uzorci za određivanje pokazatelja u površinskim vodama se pripravljaju ili otapanjem čistih kemikalija u destiliranoj vodi ili homogenizacijom, sterilizacijom i konzerviranjem prirodne površinske vode, uzorci otpadne vode se pripravljaju otapanjem čistih kemikalija u destiliranoj vodi, a sediment je prirodnog podrijetla. U program su uvršteni gotovo svi pokazatelji koji se određuju u redovitom monitoringu površinskih voda – pH, vodljivost, suhi ostatak, kloridi, sulfati, ukupna tvrdoća, kalcij, magnezij, KPK-Mn, KPK-Cr, BPK5, amonij, nitrati, ukupni dušik (ili Kjeldahl dušik), orto-fosfati, ukupni fosfor, anionski detergenti (MBAS), naftni ugljikovodici, lindan, DDT, AOX i metali. U sedimentu su do sada određivani ukupni dušik i fosfor, metali i naftni ugljikovodici. Laboratorij za vode Škole narodnog zdravlja " Andrija Štampar" sudjelovao je do sada u 22 provedena međulaboratorijska poredbena ispitivanja QualcoDanube i ostvario relativno dobre rezultate. Lošiji rezultati uočeni su kod određivanja pojedinih pokazatelja u zakiseljenim realnim uzorcima površinske vode, kao i u određivanju ukupnog fosfora i anionskih detergenata (MBAS) što su pokazali i rezultati ostalih laboratorija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb