Pregled bibliografske jedinice broj: 194472
Mješavine PS/HDPE sa SEBS blok-kopolimerom kao kompatibilizatorom
Mješavine PS/HDPE sa SEBS blok-kopolimerom kao kompatibilizatorom // XIX. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera / Škare, Danko (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2005. str. 353-353 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 194472 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mješavine PS/HDPE sa SEBS blok-kopolimerom kao kompatibilizatorom
(Blends of PS/HDPE with SEBS block-copolymer as compatibilizer)
Autori
Rek, Vesna ; Vranješ, Nina ; Mlinac-Mišak, Marica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XIX. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
/ Škare, Danko - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2005, 353-353
Skup
XIX. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 24.04.2005. - 27.04.2005
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Mješavine PS/HDPE; kompatibilizator SEBS blok-kopolimer; reološka svojstva; dinamičko-mehanička analiza; mehanička svojstva; morfološka struktura
(PS/HDPE blends; compatibilizer SEBS block copolymer; rheological properties; dynamic mechanical analysis; mechanical properties; morphological structure)
Sažetak
Polistiren (PS) i polietilen (PE) su visokotonažni polimeri koji imaju široko područje primjene. Smanjenje krutosti polistirena i povećanje vrijednosti puzanja može se postići dodatkom polietilena, čije se velike vrijednosti puzanja mogu modificirati polistirenom. Stoga mješavine PS/PE imaju bolja svojstva značajna za primjenu u konstrukcijama u odnosu na čiste komponente. Mješavine PS/PE od važnosti su i za recikliranje plastičnog otpada i to s ekonomskog i ekološkog aspekta [1]. Jedna od glavnih poteškoća u procesiranju mješavina PS/PE i mješanog otpada PS i PE je njihova nemješljivost, koja se može poboljšati upotrebom triblok kopolimera [2]. U radu su ispitane mješavine PS/HDPE sa stiren – etilen/ butilen – stiren blok kopolimerom, kao kompatibilizatorom. Istražen je utjecaj sastava mješavina na morfološku strukturu, reološka i mehanička svojstva izradaka dobivenih ekstruzijom i kalupljenih injekcijskim prešanjem. Reološka svojstva slijeð ; ; ; ena su mjerenjem na dinamičko-mehaniè ; ; ; kom analizatoru, DMA, 983 TA Instruments. Određene su primarne viskoelastične funkcije, modul pohrane (E‘ ), modul gubitka (E“ ) i tangens kuta gubitka (tg d) u temperaturnom području od – 150 °C do +150 °C. Sekundarne viskoelastične funkcije, puzanje i modul puzanja (E), određene su na temperaturama 25, 30, 35, 40 i 45 °C u ciklusima opterećenja i rasterećenja u vremenu od 15 minuta. Iz dobivenih neizotermnih krivulja modula puzanja i vremena (E/t) dobivena je temeljna krivulja na referentnoj temperaturi (Tref) 25 °C, za sve istražene sustave. Mehanička svojstva, rastezna čvrstoća i istezanje određena su prema standardu ISO 527. Udarna žilavost određena je po Izodu prema ISO 180. Na osnovi DMA spektra utvrđene su relaksacije faza u čistim komponentama i u mješavinama, te vrste i udjeli pojedinih faza. Povećanjem udjela HDPE-a u mješavinama PS/HDPE vrijednosti puzanja rastu. Neizotermne krivulje E/t kao i temeljne krivulje E/t pomiču se u područje nižih vrijednosti modula puzanja povećanjem udjela HDPE u mješavinama. Rastezna čvrstoća smanjuje se dodatkom HDPE, dok prekidno istezanje i udarna žilavost rastu. Utjecaj udjela pojedinih komponenata je izrazitiji u mješavinama s kompatibilizatorom, što ukazuje na dobar efekt SEBS-a kao kompatibilizatora.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo