Pregled bibliografske jedinice broj: 192708
Higijena vimena ovaca na ekološki prihvatljiv način
Higijena vimena ovaca na ekološki prihvatljiv način // Stočarstvo : časopis za unapređenje stočarstva, 58 (2004), 6; 413-420 (podatak o recenziji nije dostupan, kongresno priopcenje, znanstveni)
CROSBI ID: 192708 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Higijena vimena ovaca na ekološki prihvatljiv način
(Ecologically acceptable sheep udder hygiene)
Autori
Pavičić, Željko ; Tomašković, Antun ; Kozačinski, Lidija ; Balenović, Tomislav ; Benić, Miroslav ; Kušće, L. ; Balenović, Mirta
Izvornik
Stočarstvo : časopis za unapređenje stočarstva (0351-0832) 58
(2004), 6;
413-420
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, kongresno priopcenje, znanstveni
Ključne riječi
ovca; higijenska sredstva za vime; mikroorganizmi; mlijeko
(sheep; sanitary agents for udder; microorganisms; milk)
Sažetak
Pravilna higijena vimena je temeljna mjera za sprječavanje mastitisa i smanjenje postsekretornog onečišćenja svježeg sirovog mlijeka. Ona uključuje primjenu higijenskih mjera na sisama prije i poslije mužnje, a trebala bi se provoditi sredstvima koja isključuju mogućnost pojave štetnih ostataka u mlijeku. Stoga je cilj ovog istraživanja bio utvrditi učinkovitost ekološki prihvatljivih higijenskih mjera na smanjenje broja mikroorganizama na sisama prije mužnje ovaca i mikrobiološku kakvoću svježeg sirovog mlijeka. U istraživanju su sudjelovale dvije skupine po 15 ovaca iz istog uzgoja. Higijena vimena prve skupine ovaca provodila se uranjanjem sisa prije mužnje u dezinfekcijsko sredstvo na bazi površinski aktivnih tvari, organskih kiselina i vodikovog peroksida. Zaštita sisa iste skupine ovaca nakon mužnje obavljena je sredstvom na bazi joda i tenzida. Higijena vimena druge skupine ovaca provodila se uranjanjem sisa u mješavinu dezinfekcijskih sredstava na bazi površinski aktivnih tvari, organskih kiselina i vodikovog peroksida te pripremljenog uvarka od 11 vrsta bilja u omjeru 3 : 7. Zaštita vimena iste skupine nakon mužnje provodila se sredstvom na bazi biljnih ekstrakata. Uzorci briseva s površine lijeve sise svake ovce u obje skupine uzimani su prije i poslije pripreme vimena za mužnju s navedenim higijenskim sredstvima. Pojedinačni uzorci mlijeka ovaca iz obje skupine uzimani su dvokratno u razmaku od dvadeset dana. Prema dobivenim rezultatima došlo je do značajnog smanjenja ukupnog broja aerobnih mezofilnih bakterija (p<0, 05) u obje skupine ovaca nakon provedenih higijenskih mjera, pri čemu se broj bakterija u prvoj skupini smanjio za 79, 9 %, a u drugoj skupini za 76, 7 %. Osim toga, ukupan broj aerobnih mezofilnih bakterija u mlijeku ovaca obje skupine bio je približno jednak i pri oba uzimanja kretao se u granicama I. klase. Stoga se može zaključiti da primjena oba postupka može znatno utjecati na učinkovitost higijene vimena ovaca, što bi se trebalo pozitivno odraziti na smanjenje pstsekretornog onečišćenja mlijeka. Izbor iskušanih higijenskih mjera pruža mogućnost izbora jeftinije metode, koju svakako treba istražiti na većem broju ovaca kroz duže vrijeme.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb
Profili:
Tomislav Balenović
(autor)
Antun Tomašković
(autor)
Željko Pavičić
(autor)
Miroslav Benić
(autor)
Lidija Kozačinski
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Biological Abstracts
- Chemical Abstracts
- CAB Abstracts
- AGRICOLA
- FSTA
- World translations index
- Animal Breeding Abstracts
- Dairy Science Abstracts
- Nutrition Abstracts and Reviews
- Indexs of Current Research on Pigs
- Small Animal Abstracts
- Pig News and Information
- Bulletin Signaletique
- Referativnyi Zhurnal
- Veterinarstvo