Pregled bibliografske jedinice broj: 188169
Članstvo u EU : povijesni izazov za hrvatsku poljoprivredu
Članstvo u EU : povijesni izazov za hrvatsku poljoprivredu // Zbornik radova XL. znanstvenog skupa hrvatskih agronoma s međunarodnim sudjelovanjem / Kovačević, Vlado ; Jovanovac, Sanja (ur.).
Osijek: Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2005. str. 3-9 (plenarno, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 188169 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Članstvo u EU : povijesni izazov za hrvatsku poljoprivredu
(EU Membership : Historical challenge for Croatian agriculture)
Autori
Božić, Miroslav ; Kovačević, Dragan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova XL. znanstvenog skupa hrvatskih agronoma s međunarodnim sudjelovanjem
/ Kovačević, Vlado ; Jovanovac, Sanja - Osijek : Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2005, 3-9
Skup
Znanstveni skup hrvatskih agronoma s međunarodnim sudjelovanjem (40 ; 2005)
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 15.02.2005. - 18.02.2005
Vrsta sudjelovanja
Plenarno
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
poljoprivreda ; EU ; Hrvatska ; predpristupni fondovi ; konkurentnost
(agriculture ; EU ; Croatia ; pre-accession funds ; competitivness)
Sažetak
Ništa u dosadašnjoj hrvatskoj povijesti nije zahtijevalo tako korjenite promjene svih politika u našem društvu kao buduće članstvo u EU. Posebice će zahtjevan i slojevit biti proces prilagodbi u području poljoprivrede. To se potvrdilo i u svim dosadašnjim širenjima EU. U uvodnom poglavlju ovoga rada se poradi boljeg razumijevanja prirode procesa prilagodbe u području poljoprivrede daje sažeti prikaz europskog modela poljoprivrede i politike kontinuiranih reformi, koje najbolje oslikava izraz "politika pomičnih ciljeva". U iduće tri međusobno usko povezane cjeline iznose se ključne postavke rada kojemu je ambicija dati doprinos u razumijevanju procesa prilagodbe hrvatske poljoprivrede zahtjevima članstva u EU, te nastojanju da taj proces bude što uspješniji. Prva od tih cjelina oslikava "state of the art" hrvatske poljoprivrede u trenutku stjecanja kandidature. U drugoj se ukazuje na nužnost korištenja predpristupnih fondova EU kao najpogodnijeg instrumenta vanjske pomoći procesu prilagodbe, a u završnom se poglavlju uz smjemice hrvatske poljoprivredne politike koju provodi Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva elaboriraju neki aspekti porasta konkurentnosti u poljoprivredi kao ključa za uspješno članstvo u EU.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)