Pregled bibliografske jedinice broj: 187918
Obnova maslinjaka u funkciji restitucije primorskih kulturnih krajobraza
Obnova maslinjaka u funkciji restitucije primorskih kulturnih krajobraza // Prilagodba europskoj zajednici, hrvatske poljoprivrede, šumarstva i ribarstva = Adapting Croatian agriculture, forestry and fisheries to the European Union / Kolega, Ante (ur.).
Zadar: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2002. str. 222-224 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 187918 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Obnova maslinjaka u funkciji restitucije primorskih kulturnih krajobraza
(The recultivation of olive groves in the function of the restitution of coastal cultural landscapes)
Autori
Šišić, Bruno
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Prilagodba europskoj zajednici, hrvatske poljoprivrede, šumarstva i ribarstva = Adapting Croatian agriculture, forestry and fisheries to the European Union
/ Kolega, Ante - Zadar : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2002, 222-224
ISBN
953-154-544-8 (HAZU)
Skup
Znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem Prilagodba europskoj zajednici, hrvatske poljoprivrede, šumarstva i ribarstva
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 05.06.2002. - 08.06.2002
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Obnova maslinjaka; restitucija kulturnih krajobraza
(The recultivation of olive groves; the restitution of the cultural landscape)
Sažetak
Kultura masline stoljećima je predstavljala jedan od stupova opstanka seoskog življa na krševitom priobalju Jadrana. Po svojoj prirodi dugovječni, maslinjaci podignuti u krškom kraju na terasastim strukturama zemljišta različitih oblika i linija, autentična su i sasvim spec ifična pojava u našim primorskim krajobrazima. Na nekim predjelima kultura masline prisutna je još od antičkih vremena. Prema tome maslinjaci su jedna od bitnih i izrazito tradicionalnih sastavina naših primorskih kulturnih krajobraza. U divljoj i dramatičnoj krškoj prirodi izrazito epskog karaktera, nasuprot oporosti mrkozelene makije, nasadi pastelne maslinastozelene boje, blago zaobljenih krošnja i slikovitih stabala izrasli na kultiviranom tlu javljaju se kao blagotvorna širokopotezna vegetacijska tvorevina, koja u krajobraznoj slici zrači pitomošću i smirenošću. Maslinjaci pruženi uokolo istaknutih turističkih lokaliteta takvim karakterom bitno pridonose njihovoj privlačnosti. Nažalost, sredinom XX. stoljeća došlo je do gubljenja gospodarskog zanimanja za uzgoj masline. Uslijedilo je zapuštanje maslinjaka. Stanje zapuštenosti isuviše je dugo trajalo, pa su pod nasrtajem otporne divlje vegetacije brojni maslinjaci postupno nestali. Kao novi uništavajući čimbenik širokih razmjera sedamdesetih godina stoljeća javili su se šumski požari. Oni su pored ostaloga spalili na stotine tisuća maslinovih stabala. Gotovo pola stoljeća trajalo je razdoblje potpune nezainteresiranosti i degradacije maslinjaka, jedne od najistaknutijih komponenti primorskih kulturnih krajobraza. Pred sam kraj XX. stoljeća ipak se počelo vraćati gospodarsko zanimanje za uzgoj masline i proizvodnju maslinova ulja kao najzdravije biljne masnoće pokazujući u zadnjih nekoliko godina uzlaznu liniju rasta. Gotovo na čitavom primorskom pojasu od Dubrovnika do Istre započelo se ulaganjem sredstava za obnavljanje uzgoja maslina, za podizanje novih i obnovu starih maslinjaka. Ovaj tek započeti proces obnavljanja nasada maslina u krajobrazno znatno osiromašenim primorskim predjelima ujedno bi trebao značiti da je krenuo i proces restitucije tipičnih i od davnine poznatih kulturnih krajobraza našega primorja. Njega treba na svaki način podupirati, jer će uz otalo na najbolji način pridonijeti ponovnoj afirmaciji naših primorskih krajobraza unutar kulturnoga kruga Sredozemlja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)