Pregled bibliografske jedinice broj: 185402
Specifičnosti vještačenja zlostavljane djece
Specifičnosti vještačenja zlostavljane djece // Za duševno zdravlje i međusobno razumijevanje : sažeci radova / Treći hrvatski psihijatrijski kongres, Osijek, 25. - 28. 9. 2002. godine / Hotujac, Ljubomir ; Mandić, Nikola ; Begić, Dražen (ur.).
Osijek, 2002. str. 61-61 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 185402 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Specifičnosti vještačenja zlostavljane djece
(Specifities of forensic procedures in cases of child abuse)
Autori
Kocijan-Hercigonja, Dubravka ; Buljan-Flander, Gordana ; Folnegović-Šmalc, Vera
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Za duševno zdravlje i međusobno razumijevanje : sažeci radova / Treći hrvatski psihijatrijski kongres, Osijek, 25. - 28. 9. 2002. godine
/ Hotujac, Ljubomir ; Mandić, Nikola ; Begić, Dražen - Osijek, 2002, 61-61
Skup
Treći hrvatski psihijatrijski kongres
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 25.09.2002. - 28.09.2002
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
forenzicko vjestacenje; zlostavljanje djece; dijete-svjedok
(forensic procedures; child abuse; child-witness)
Sažetak
Sve veći broj prijavljenih slučajeva zlostavljanja djece postavlja pred profesionalce koji se bave forenzičkom psihijatrijom nove vrlo složene zahtjeve koji zahtjevaju dodatnu edukaciju. Postavlja se nekoliko značajnih pitanja. - Kako razgovarati sa zlostavljanim djetetom, posebice djetetom predškolske dobi? Kako uspostaviti kontakt s djetetom kojeg su "izdali odrasli, najčešće njegovi najbliži", a da istovremeno našim pitanjima koja su sugestibilnog karaktera, ne usmjerimo dijete na davanje pogrešnog odgovora? - Da li profesionalci koji se bave tim dijelom forenzičkog ispitivanja dovoljno poznaju karakteristike razvoja djeteta u pojedinim fazama i da li dovoljno informirani o načinu vođenja intervjua? -Tijekom ispitivanja djece od značaja je i korištenje drugih dijagnostičkih tehnika osim intervjua, posebice kod seksualno zlostavljanog djeteta i važno je da ispitivač ima spoznaje o značaju tih tehnika u forenzičkoj procjeni. Često se postavlja i pitanje je li dijete pouzdan svjedok, kod čega forenzičar mora odgovoriti na nekoliko pitanja: Kakva je djetetova sposobnost pamćenja? Da li je i koliko dijete podložno sugestiji? Da li dijete razlikuje istinu od izmišljenog sadržaja? Da li je dijete sposobno razlikovati činjenice od mašte? Bitan problem je i priprema djeteta za svjedočenje s ciljem eliminiranja stresogenih čimbenika koliko je to god moguće. Navedeni problemi samo su dio onih s kojima se susreću forenzičari koji rade sa zlostavljanom djecom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
0198013
Ustanove:
Klinička bolnica "Dubrava"
Profili:
Vera Folnegović-Šmalc
(autor)
Gordana Buljan-Flander
(autor)
Dubravka Kocijan-Hercigonja
(autor)